VI kadencja
Zapytanie nr 2251
do ministra infrastruktury
w sprawie podjęcia skutecznych działań mających na celu zapobieżenie degradacji brzegu morskiego
Szanowny Panie Ministrze! Brzeg morski ulega nieustannym przeobrażeniom. Wywołują je głównie naturalne zjawiska fizyczne, jak: wiatr, falowanie, prądy morskie, ruch osadów czy zmiany dna morskiego. Również ingerencja człowieka pozostawia wyraźny ślad w ukształtowaniu brzegu morskiego. Na przestrzeni kilku ostatnich lat proces degradacji nabrzeża pogłębia się. Z roku na rok nabiera coraz większych rozmiarów. Niepokoje rybaków oraz osób dysponujących obiektami zlokalizowanymi nad samym morzem są uzasadnione i powinny być sygnałem do podjęcia odpowiednich czynności w celu zapobieżenia temu zjawisku.
Jednym z najniebezpieczniejszych procesów występujących na wielu odcinkach polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego jest erozja brzegów i stopniowe cofanie się linii brzegowej. Erozja brzegów morskich przejawia się w postaci zaniku plaż oraz występowania osuwisk na skarpach nadmorskich wydm i klifów, dla przykładu podam, że na przestrzeni ostatnich 10 lat plaża w Rowach zwęziła się ok. 10 m, zniknęły wydmy stanowiące naturalny wał ochronny. Co roku konieczna jest rekonstrukcja zejść na plażę w miejscowościach nadmorskich. Degradacja piaszczystych plaż utrudnia wykorzystanie brzegu morskiego do celów turystycznych i rekreacyjnych. W Polsce ok. 60-70% długości wybrzeża ulega mniej lub bardziej intensywnej erozji, której towarzyszy cofanie się linii brzegowej z prędkością 0,5-0,9 m/rok. Ostatnio obserwowane i prognozowane na następne lata zmiany klimatyczne są źródłem wzrostu intensywności i częstości występowania silnych sztormów oraz podnoszenia się poziomu morza. Efekty te powodują dodatkowe wzmożenie erozji brzegów.
W celu ochrony brzegu morskiego przed erozją ustawa przewiduje sztuczne zasilanie piaskiem, modernizację i budowę umocnień brzegowych, jak również odwodnienie klifów. Ochrona środowiska morskiego nie polega na ochranianiu go w nienaruszonej formie w całej skali, lecz na świadomym jego kształtowaniu, aby zachować jego istotne walory. Określa się to poprzez ustalenie tak zwanej pojemności środowiska, to znaczy takiej skali działalności, do której możemy rozwijać bez wystąpienia nieodwracalnych zmian.
Szanowny Panie Ministrze! Celem samorządów jest przede wszystkim realizowanie zadań publicznych na potrzeby lokalnej społeczności, m.in. zapewnienia mieszkańcom miast i gmin nadmorskich możliwości rozwoju oraz wypoczynku tak mieszkańcom, jak i osobom przybywającym na tereny tych gminy w celach turystycznych, dlatego też proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy nie należałoby opracować jednego programu mającego na celu ochronę całej linii brzegowej i polskiego nabrzeża morskiego, a tym samym zmianie obecnie obowiązującej ustawy o ochronie brzegu morskiego po to, by móc zwiększyć środki finansowe na realizację zadań ochrony brzegu morskiego, uwzględniając również występujące ostatnio anomalie pogodowe?
Z poważaniem
Poseł Witold Namyślak
Lębork, dnia 25 lipca 2008 r.