VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 4891
w sprawie stosowania przepisów regulujących wydzierżawianie nieruchomości
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Kazimierza Gwiazdowskiego, przekazane przy piśmie Pana Marszałka z dnia 30 września 2009 r., znak: SPS-024-4891/09, w sprawie przepisów dotyczących przeprowadzania przetargów na wydzierżawienie lub wynajęcie nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego uprzejmie przedstawiam informacje w tym zakresie.
Przepisy art. 37-42 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.) mają zastosowanie do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego będących przedmiotem zbycia w rozumieniu ustawy. Zgodnie z art. 4 pkt 3b ustawy o gospodarce nieruchomościami przez zbywanie nieruchomości należy rozumieć dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości albo oddanie jej w użytkowanie wieczyste.
Natomiast przepis art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami rozciąga obowiązek stosowania drogi przetargowej w przypadku zawierania przez jednostki samorządu terytorialnego umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony. Powyższy przepis dotyczy zatem zasad zawierania umów zobowiązaniowych i ustanawiania ograniczonych praw rzeczowych, na podstawie których nie są przenoszone najsilniejsze prawa rzeczowe. W przypadku oddania nieruchomości w użytkowanie, najem lub dzierżawę, na okres wskazany w tym przepisie, istnieje zatem obowiązek organizowania przetargu. Odstąpienie od obowiązku zawarcia tych umów w drodze przetargu wymaga, w przypadku nieruchomości stanowiącej własność gminy, indywidualnej zgody rady gminy.
Odnosząc się do wątpliwości pana posła Kazimierza Gwiazdowskiego, uprzejmie informuję, iż przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. Nr 207, poz. 2108, z późn. zm.) znajdują zastosowanie w odniesieniu do zbycia nieruchomości, czyli sprzedaży nieruchomości lub przeniesienia prawa użytkowania wieczystego lub ustanowienia tego prawa. Wprawdzie ww. regulacje nie odnoszą się do przetargów na zawarcie umów najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, jednakże mogą być posiłkowo stosowane przy ustalaniu zasad organizowania ww. przetargów.
Chciałbym również zwrócić uwagę na przepis art. 18 ust. 2 pkt 9 lit.a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.). Zgodnie z treścią ww. przepisu do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej. Uchwała rady gminy jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość; do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy.
Oznacza to, że określenie zasad oddawania nieruchomości w najem i dzierżawę zostało powierzone radzie gminy, jako organu stanowiącego gminy, która ma prawo prowadzić własną politykę w zakresie gospodarowania nieruchomościami. Podjęte uchwały nie mogą jednak naruszać obowiązującego prawa. Jak już wspomniałem powyżej, przy określaniu tych zasad rada gminy posiłkowo może korzystać z rozwiązań przyjętych w ustawie o gospodarce nieruchomościami i rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości.
Przedstawiając Panu Marszałkowi powyższe stanowisko, wyrażam nadzieję, że powyższe informacje pozwolą wyeliminować wątpliwości zasygnalizowane w zapytaniu pana posła Kazimierza Gwiazdowskiego.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Olgierd Dziekoński
Warszawa, dnia 23 października 2009 r.