VI kadencja
Interpelacja nr 2891
do ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra zdrowia
w sprawie przekazania TOPR przyszpitalnego lądowiska śmigłowców sanitarnych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem
Szanowny Panie Premierze! Szanowna Pani Minister! Na terenie miasta Zakopane istnieje lądowisko przyszpitalne wybudowane swego czasu przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (podległość resortowa: Ministerstwo Zdrowia), dla śmigłowców sanitarnych LPR z Krakowa, stacjonujących tam kiedyś, szczególnie w okresach wzmożonego ruchu turystycznego na obszarze Tatr.
Problem polega na tym, że na owym lądowisku w Zakopanem od kilku lat stacjonuje wyłącznie śmigłowiec ratunkowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, likwidującego wypadki górskie w rejonie Tatr i tzw. Skalnego Podhala. Stacjonowanie w enklawie tatrzańskiej w jednym miejscu dwóch śmigłowców: TOPR-u i LPR-u nie ma rzecz jasna sensu, więc lądowisko to jest dzierżawione przez TOPR od LPR-u jako baza dla śmigłowca ratowników tatrzańskich.
Obecna sytuacja prawna jest paradoksalna i szkodliwa zarówno pod względem organizacyjnym, jak i ekonomicznym, gdyż LPR nie jest już zainteresowane nowoczesnym doposażeniem, modernizowaniem czy też rozbudową nieużywanego przez własne śmigłowce lądowiska, natomiast TOPR, nie będąc prawnym właścicielem, nie może z kolei ponosić jakichkolwiek kosztów trwałych zmian w infrastrukturze nie swojego lądowiska.
Sytuacja ta szkodzi poziomowi bezpieczeństwa publicznego.
Kilka poprzednich rządów, zarówno SLD jak i PiS-u, obiecywało szumnie TOPR-owi uporządkowanie tego paradoksalnego stanu rzeczy. Jak widać, skończyło się na obietnicach. Mniemam, że naprawiając Polskę, tak spartaczoną przez poprzednie ekipy, uda się państwu zamknąć ten problem, który, jak się wydaje, potrzebuje przede wszystkim dobrej woli i zgodnego współdziałania dwóch resortów: administracji i spraw wewnętrznych oraz zdrowia.
W tej sytuacji kieruję do Pana Premiera i Pani Minister pytanie: Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia mogą wypracować taką formę prawną, która umożliwiłaby doprowadzenie do przekazania Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu użytkowanego obecnie lądowiska Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem?
W przyszłym roku mija 100 lat od powstania na terenie Zakopanego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pierwszej w świecie, świetnie zorganizowanej, pozaalpejskiej jednostki ratownictwa górskiego. Zaznaczam, pomimo tragicznych dla Polski czasów rozbiorów, zdecydowanie polskiej jednostki.
Sądzę, że decyzja o przekazaniu lądowiska byłaby najpiękniejszym gestem uznania ze strony rządu i społeczeństwa polskiego dla ratowników tatrzańskich.
Z poważaniem
Poseł Piotr van der Coghen
Warszawa, dnia 24 kwietnia 2008 r.