VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 8716
w sprawie aktualnej sytuacji w Katowickim Holdingu Węglowym SA
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na otrzymaną przy piśmie z dnia 23 lutego 2011 r. o znaku: SPS-024-8716/11 interpelację pani Marii Nowak, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2011 r., w sprawie aktualnej sytuacji w Katowickim Holdingu Węglowym SA, przedstawiam poniższą informację.
W roku 2010 spółki górnictwa węgla kamiennego wg danych przed badaniem rocznych sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów osiągnęły zysk na poziomie ok. 1 mld zł. Największy udział w uzyskaniu tego wyniku miała Jastrzębska Spółka Węglowa SA, przede wszystkim dzięki utrzymującym się na rynku wysokim cenom węgla koksowego.
Wynik finansowy Katowickiego Holdingu Węglowego SA za rok 2010 wg wstępnych danych był dodatni. Spółka ma trudności z utrzymaniem płynności finansowej, które zostały zapoczątkowane spadkiem wydobycia, zmniejszającymi się przychodami ze sprzedaży węgla przy równoczesnym wzroście nakładów inwestycyjnych niezbędnych do utrzymania zdolności produkcyjnych. Zarząd spółki podejmuje działania zmierzające do zmniejszenia stanu zobowiązań i poprawy płynności finansowej. Od 2009 r. można zaobserwować spadek zobowiązań m.in. w wyniku podjęcia negocjacji z dostawcami, wobec których spółka wykazywała zadłużenie i zawarcie z większością z nich porozumień, które pozwalają na spłatę zadłużenia w ratach oraz w wyniku zrealizowanego programu oszczędnościowego. Istotny wpływ na poprawę płynności ma również emisja obligacji, spłacana przez Katowicki Holding Węglowy SA węglem.
Strategia rozwoju Węglokoks SA na lata 2010-2015 przewiduje zaangażowanie spółki w sektor wydobywczy poprzez objęcie udziałów kapitałowych w spółkach wydobywających węgiel, co ma zwiększyć stabilność dostaw węgla kamiennego z Polski przeznaczonego przez spółkę na eksport oraz zakłada aktywny udział spółki w restrukturyzacji oraz poprawie konkurencyjności polskiego górnictwa. W dniu 28 stycznia 2011 r. walne zgromadzenie podjęło uchwałę upoważniającą zarząd spółki do podjęcia działań obejmujących zbudowanie na bazie Węglokoks SA grupy kapitałowej z udziałem KHW SA poprzez przygotowanie koncepcji podwyższenia kapitału zakładowego Węglokoks SA w drodze wniesienia aportem pakietu akcji KHW SA. Powyższa uchwała ma charakter kierunkowy, a ostateczna decyzja w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego Węglokoks SA nie została podjęta. W ocenie zarządu Węglokoks SA do najważniejszych korzyści wniesienia pakietu akcji KHW SA do Węglokoks SA należy:
- powstanie silnej grupy kapitałowej,
- poprawa i ustabilizowanie sytuacji płatniczej KHW SA poprzez dofinansowanie działalności operacyjnej,
- umożliwienie sięgnięcia do stabilnych zewnętrznych źródeł finansowania,
- zwiększenie efektywności i konkurencyjności KHW SA poprzez działalność innowacyjną i modernizacyjną,
- poprawienie wizerunku KHW SA i jej wiarygodności biznesowej.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Joanna Strzelec-Łobodzińska
Warszawa, dnia 17 marca 2011 r.