VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 5024
w sprawie likwidacji Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim w strukturach organizacyjnych PKP PLK SA
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Wiesława Andrzeja Szczepańskiego z dnia 20 października 2009 r. (SPS-024-5024/09) w sprawie likwidacji Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim w strukturach organizacyjnych PKP PLK SA uprzejmie informuję, co następuje.
Zmiany organizacyjne w spółce PKP PLK SA znajdują się w kompetencjach organów statutowych tej spółki, będącej samodzielnym podmiotem gospodarczym. Decyzja o docelowych siedzibach poszczególnych zakładów podejmowana jest, w ramach statutowych kompetencji, przez Zarząd oraz Radę Nadzorczą PKP PLK SA.
Według informacji uzyskanych od Zarządu PKP PLK SA, w spółce przewidywane jest dwuetapowe wdrożenie zmian struktury organizacyjnej ograniczającej liczbę jednostek organizacyjnych z 40 do 24, w tym 18 zakładów linii kolejowych. W pierwszym etapie, od dnia 1 stycznia 2010 r., zostanie wdrożona struktura obejmująca 29 jednostek organizacyjnych, w tym 23 zakłady linii kolejowych. Jednocześnie zmiany te nie obejmą podstawowych jednostek organizacyjnych, sekcji eksploatacji wykonujących najważniejsze zadania związane z bieżącym utrzymaniem (remontami, konserwacją i diagnostyką stanu technicznego) linii kolejowych.
Przygotowując zmiany organizacyjne, Zarząd PKP PLK SA przyjął założenia, że na terenie każdego województwa będzie miał siedzibę jeden zakład, wyjątek stanowić będzie woj. śląskie. Jednocześnie teren działania poszczególnych zakładów nie będzie ograniczał się do obszaru województwa, gdyż granice zakładu wynikać będą z rozkładu linii kolejowych.
W ramach zmian w spółce planowane jest utworzenie nowej jednostki organizacyjnej - Centrum Realizacji Inwestycji. Utworzenie tej jednostki organizacyjnej pozwoli na uproszczenie procesu realizacji i zarządzania inwestycjami.
Zdaniem Zarządu spółki PKP PLK SA zakładane zmiany w strukturze organizacyjnej mają na celu, między innymi, usprawnienie zarządzania spółką oraz optymalizację wewnętrznych struktur zdolnych szybko reagować na uwarunkowania zewnętrzne.
Zarząd PKP PLK SA dokłada wszelkich starań, aby projektowane zmiany organizacyjne były przeprowadzane w porozumieniu z partnerami społecznymi. W dniu 21 października 2009 r. Zarząd PKP PLK SA zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie wdrożenia zmian organizacyjnych w spółce. Zarząd powołał także zespół monitorujący administracyjno-związkowy, którego celem jest wypracowanie harmonogramu dojścia do struktury docelowej oraz monitorowanie realizacji zawartego porozumienia.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że długość linii kolejowych eksploatowanych przez spółkę PKP PLK SA, wg stanu na koniec 2008 r., wynosiła 19 054 km linii, co stanowiło 27 633 km torów kolejowych.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Juliusz Engelhardt
Warszawa, dnia 12 listopada 2009 r.