VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie wpisania na listę procedur refundowanych przez NFZ operacji chirurgicznych wykonywanych robotem da Vinci

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 8947

w sprawie wpisania na listę procedur refundowanych przez NFZ operacji chirurgicznych wykonywanych robotem da Vinci

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem pana posła Henryka Gołębiewskiego przekazanym pismem z dnia 11 marca 2011 r. (znak: SPS-024-8947/11) w sprawie wpisania na listę procedur refundowanych operacji chirurgicznych wykonywanych robotem da Vinci uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

   Według dostępnych informacji, systemy robotowe uzyskały pierwszą aprobatę The U. S. Food and Drug Administration (FDA) już w 2000 r. (da Vinci) i w 2001 r. (Zeus). Systemy robotowe od początku były wykorzystywane marketingowo przez amerykańskie szpitale. Zapewniają one większą precyzję zabiegów, skracają czas pobytu i okres zdrowienia. Natomiast nie zbadano dotychczas efektywności kosztowej systemu i dlatego instytucje ubezpieczeniowe, zgodnie z posiadaną wiedzą, nie finansują dodatkowo zabiegów wykonywanych za ich pomocą.

   Ponadto należy zwrócić uwagę, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje, w systemie jednorodnych grup pacjentów, procedury medyczne, a nie aparaturę i narzędzia, za pomocą których są one wykonywane. W związku z powyższym wszystkie zabiegi wykonywane za pomocą systemu da Vinci, o ile są świadczeniami gwarantowanymi, są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z przyjętymi zasadami finansowania.

   Jednocześnie wykaz świadczeń gwarantowanych nie może być tworzony w sposób zagrażający lub naruszający interes innego przedsiębiorcy, a Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązany jest postępować w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji, w szczególności nie może opisywać przedmiotu zamówienia przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, a więc przestrzegać zasad określonych w ustawie z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503, t.j. z późn. zm.). Dlatego też niemożliwe jest wskazanie systemu chirurgicznego da Vinci będącego własnością amerykańskiej firmy Intuitive Surgical.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Marek Haber

   Warszawa, dnia 29 marca 2011 r.