VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie uregulowania koryta rzeki Piławy w miejscowości Pszenno (woj. dolnośląskie)

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 13731

w sprawie uregulowania koryta rzeki Piławy w miejscowości Pszenno (woj. dolnośląskie)

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo, znak: SPS-023-13731/10, z dnia 5 stycznia 2010 r., przekazujące interpelację poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej w sprawie uregulowania koryta rzeki Piławy w miejscowości Pszenno (woj. dolnośląskie), przedstawiam poniżej następujące informacje.

   Ministerstwo Środowiska i podległe mu organy administracji rządowej (regionalne zarządy gospodarki wodnej) na realizację swoich zadań statutowych, określonych ustawą z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, otrzymują środki z budżetu państwa. Podejmowanie i realizowanie tych zadań możliwe jest w zależności od przyznawanych limitów finansowych przeznaczonych na gospodarkę wodną. Z roku na rok środki przeznaczane na ten cel z budżetu są coraz mniejsze, co uniemożliwia podjęcie nawet najpilniejszych prac. W związku z powyższym nie ma możliwości wygospodarowania dodatkowych środków finansowych bez zwiększenia limitów przyznawanych w ustawie budżetowej. Taka sytuacja powoduje, że dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zmuszeni są dokonywać trudnego wyboru niezbędnych do zrealizowania w danym roku prac, mając na uwadze to, że ich niewykonanie może spowodować zagrożenie dla życia ludzkiego oraz mienia znacznej wartości.

   Tej trudnej sytuacji nie poprawia fakt, że w ostatnich latach coraz częściej obserwujemy w Polsce nasilenie gwałtownych wezbrań i powodzi wywoływanych intensywnymi opadami deszczu. Koszt utrzymania urządzeń technicznych wykonanych wyłącznie dla ochrony terenów zurbanizowanych narażonych na podtopienia jest stosunkowo wysoki. Poza tym często takie zabezpieczenia techniczne są zawodne i nie gwarantują 100% ochrony przed zagrożeniami powodziowymi. Przykład rzeki Piława w miejscowości Pszenno jest jednym z wielu, gdzie wskutek zabudowy dolin rzecznych, w powiązaniu z porastaniem ich roślinnością, możliwości przepływu wód powodziowych ulegają znacznemu ograniczeniu. W takich przypadkach ryzyko wystąpienia strat w mieniu i w infrastrukturze jest bardzo duże. Dodatkowo często gminy nie uwzględniają istniejących zagrożeń w planowaniu przestrzennym, gdy właściwe planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - jako działania nietechniczne - są w stanie zapewnić minimalizację strat powodziowych na zagrożonych terenach.

   Rzeka Piława została objęta opracowanym przez RZGW we Wrocławiu studium ochrony przed powodzią zlewni rzeki Bystrzycy. Zostały dla niej opracowane - w oparciu o: pomiary geodezyjne, obliczenia hydrauliczne i inwentaryzację - strefy zagrożenia powodziowego Q10% i Q1%. Zgodnie z wymogami ustawy Prawo wodne projekt studium przesłano do zaopiniowania do Rady Gminy Świdnica. Po zaopiniowaniu przekazano (w wersji drukowanej i elektronicznej) do Urzędu Gminy Świdnica - do użytku służbowego - wyciąg ze studium dotyczący obszarów bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią oraz obszarów wymagających ochrony z uwagi na ich: zagospodarowanie, wartość gospodarczą i kulturową. Założenia studium, zgodnie z wymogami art. 84 ustawy Prawo wodne, wykorzystane są przy sporządzaniu: planu zagospodarowania przestrzennego województwa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy oraz decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego i decyzji o warunkach zabudowy wraz z zakazami wynikającymi z art. 40 ust. 1 pkt 3 i art. 82 ust. 2 ustawy Prawo wodne.

   Pragnę zapewnić, że sytuacja na tym zagrożonym odcinku rzeki Piława jest na bieżąco monitorowana przez pracowników Nadzoru Wodnego w Legnicy i RZGW we Wrocławiu. Problem regulacji rzeki Piławy w miejscowości Pszenno był już kilka lat temu przedmiotem interwencji. W wyniku interwencji w 2002 r. RZGW we Wrocławiu wykonał roboty polegające na usunięciu kilku stopni oraz pogłębieniu i udrożnieniu koryta rzeki Piławy. W ciągu kolejnych lat nie odnotowano skarg wniesionych przez mieszkańców ww. miejscowości. RZGW we Wrocławiu sygnalizuje jednocześnie, iż istnieje możliwość dalszego poprawienia sytuacji powodziowej w miejscowości Pszenno poprzez wykonanie, wymagających niewielkich nakładów finansowych, robót polegających na usunięciu kolejnego stopnia w korycie rzeki Piławy. Wykonanie przedmiotowych robót uwarunkowane jest jednak uprzednim zabezpieczeniem filarów kładki przez jej administratora, tj. Urząd Gminy w Świdnicy. Powyższe zagadnienia związane z koniecznością przebudowy i zabezpieczenia filarów oraz przyczółków kładki były przedmiotem wielokrotnych uzgodnień pomiędzy RZGW we Wrocławiu i przedstawicielami Urzędu Gminy w Świdnicy.

   Ponadto pragnę nadmienić, że zadanie dotyczące udrożnienia rzeki Piławy w miejscowości Pszenno, w km 3+700-4+600, znalazło się w planie potrzeb zgłoszonym przez RZGW we Wrocławiu jako zadanie pilne do wykonania. Szacowany koszt realizacji tego zadania wynosi ok. 300 tys. zł, z czego 30 tys. zł trzeba przeznaczyć na opracowanie dokumentacji. Z uzyskanych informacji wynika, że RZGW we Wrocławiu na dzień dzisiejszy nie posiada dokumentacji dotyczącej regulacji koryta Piławy. Z uwagi na utrzymaniowo-remontowy charakter robót zakres ich wykonania może być różny w zależności od wysokości środków, którymi będzie dysponować RZGW. Jednakże ze względu na limit środków budżetowych, jakim dysponuje, RZGW we Wrocławiu nie jest w stanie zapewnić realizacji podstawowych zadań statutowych, nie mówiąc już o spełnieniu oczekiwań władz samorządowych oraz innych podmiotów.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Stanisław Gawłowski

   Warszawa, dnia 29 stycznia 2010 r.