VI kadencja
Interpelacja nr 15543
do ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra zdrowia
w sprawie odmowy nostryfikacji dyplomów zagranicznych szkół medycznych przez polskie uczelnie
W ostatnim czasie wiele osób - zarówno w bezpośrednich rozmowach ze mną, jak i poprzez drogę elektroniczną - porusza problem nostryfikacji dyplomów osób studiujących medycynę w krajach niezrzeszonych w Unii Europejskiej. Osoby takie, kończąc studia medyczne na przykład na Ukrainie, nie mogą znaleźć uczelni polskiej, która zgodziłaby się na nostryfikację. Taki proces jest niezbędny celem umożliwienia absolwentowi podejścia do lekarskiego egzaminu państwowego i uzyskania prawa wykonywania zawodu w naszym państwie.
Oficjalnym powodem zgłaszanym przez uczelnie medyczne jest ˝jakiś problem formalny, który niedługo zostanie rozwiązany˝. Najczęściej podnoszonym przez przeciwników argumentem są jednak różnice w programach nauczania i jego poziomie, a oba te stwierdzenia mijają się z prawdą, gdyż wiedza ta weryfikowana jest przecież poprzez wspomniany powyżej egzamin państwowy.
W dobie otwarcia rynków pracy w obszarze krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej i na kraje aspirujące, a zwłaszcza w dobie trudności z uzyskaniem miejsca na polskich uczelniach, normalne są wyjazdy młodzieży na studia za granicą. Powinniśmy zabiegać o jak największą liczbę lekarzy, co zwiększy konkurencję i tym samym jakość leczenia. Już w niektórych dziedzinach ujawnia się brak odpowiedniej liczby wykształconych specjalistów. Luki te mogą zapełnić właśnie absolwenci z uczelni zagranicznych nie tylko z obszaru Unii Europejskiej, ale i innych krajów sąsiedzkich. Piętrzenie trudności przez rodzime uczelnie jest więc nie tylko niepożądanym działaniem, ale przede wszystkim nieuzasadnionym.
Dobrym rozwiązaniem byłoby skłonienie uczelni wyższych naszego kraju do współpracy z ich odpowiednikami w innych krajach. Przede wszystkim mam na myśli kraje ościenne i leżące niedaleko, takie jak: Ukraina, Białoruś, Rosja, gdyż grono absolwentów ubiegających się w Polskich uczelniach o nostryfikację swych dyplomów właśnie tam zazwyczaj kończy lub kończyło studia medyczne.
W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami?
1. Czy znany jest Pani problem odmowy nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów medycznych przez polskie uczelnie?
2. Czy ministerstwo przeprowadza kontrole polskich uczelni celem weryfikacji wypełniania przez nich zaleceń zawartych w przepisach prawa?
Z poważaniem
Poseł Stanisław Ożóg
Warszawa, dnia 7 kwietnia 2010 r.