VI kadencja

Interpelacja w sprawie projektu powołania w Polsce centrów urazowych

Interpelacja nr 12470

do ministra zdrowia

w sprawie projektu powołania w Polsce centrów urazowych

   Szanowna Pani Minister! Działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199, z późn. zm.), prosimy o podjęcie działań w przedstawionej poniżej sprawie.

   Według statystyk w Polsce każdego roku około trzech milionów osób ulega obrażeniom ciała. Śmiertelność po urazach wynosi 75 na 100 tys. mieszkańców i jest o połowę wyższa niż np. w USA czy w Europie Zachodniej. Żeby poprawić te statystyki, powołane mają być w Polsce centra urazowe, w których ofiary wypadków z urazami co najmniej dwóch narządów otrzymają specjalistyczną pomoc. Powstanie centrów urazowych przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Ma przede wszystkim umożliwić pacjentom dostęp do szybkiej diagnostyki i kompleksowego leczenia w jednym miejscu. Pogotowie nie będzie musiało szukać dla nich miejsca w szpitalach, ale od razu - według założeń - zawiezie go maksymalnie w ciągu 90 minut do takiego ośrodka, gdzie zajmie się nim tzw. trauma team.

   Pomysł jednak budzi liczne wątpliwości, głównie co do skali przedsięwzięcia. W związku z powyższym zwracamy się do Pani Minister z następującymi pytaniami:

   1. Jak ministerstwo ocenia szacunki niektórych specjalistów, według których w kraju wystarczy kilka centrów urazowych, by skutecznie leczyć pacjentów z mnogimi obrażeniami, a nie kilkanaście, jak się zakłada?

   2. W opinii lekarzy część zapisów ustawy jest niejasna, m.in. zapis, że centra urazowe po udzieleniu świadczeń pacjentowi urazowemu kierują go do oddziału szpitala na terenie centrum lub innego zakładu opieki zdrowotnej. Czy może to powodować zbyt szybkie przesyłanie pacjenta wymagającego jeszcze kompleksowego leczenia i długotrwałej rehabilitacji do innych szpitali? Jakie jest stanowisko ministerstwa w tej kwestii?

   3. Jak ministerstwo ocenia zarzut, że kryteria kwalifikujące osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do leczenia w centrum urazowym są niejasne?

   4. Czy przed podjęciem decyzji o powołaniu centrów urazowych przeprowadzono dokładną analizę spodziewanych efektów?

   Z poważaniem

   Poseł Kazimierz Moskal

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 3 listopada 2009 r.