VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie usprawnienia funkcjonowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Odpowiedź ministra rolnictwa i rozwoju wsi

na interpelację nr 210

w sprawie usprawnienia funkcjonowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

   Odpowiadając na interpelację Pana Posła Tomasza Garbowskiego, przesłaną przy piśmie z dnia 18 grudnia 2007 r., znak: SPS-023-210/07, dotyczącą kwestii usprawnienia funkcjonowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w zakresie obsługi płatności bezpośrednich oraz wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013), przekazuję następujące wyjaśnienia.

   Mając na uwadze fakt, iż płatności bezpośrednie są jednym z największych systemów dopłat przewidzianych przepisami Unii Europejskiej w ramach realizacji wspólnej polityki rolnej, a dopłata ma na celu wyrównywanie poziomu polskich gospodarstw rolnych w stosunku do gospodarstw rolnych znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach usprawnienia procesu składania wniosków przez rolników podjęło szereg działań legislacyjnych, które ułatwią beneficjentom dostarczenie do jednostek organizacyjnych ARiMR wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych.

   W wyniku tych działań rolnicy otrzymają możliwość złożenia wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych, korzystając ze specjalnie przygotowanej dla nich aplikacji, bezpośrednio w sieci Internet, przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło działania legislacyjne, określając w ustawie z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej (Dz. U. Nr 35, poz. 217, ze zm.) zasady i tryb składania wniosków przez Internet. Zgodnie z art. 25 niniejszej ustawy rolnik może złożyć wniosek za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej agencji i nie będzie w tym celu wymagane złożenie przez niego bezpiecznego podpisu elektronicznego. Przepis znoszący obligatoryjność bezpiecznego podpisu elektronicznego na przekazywanym do agencji wniosku w znacznym stopniu ułatwi rolnikom dostępność do tej formy składania wniosków.

   Dodatkowo informuję, że w maju 2006 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspólnie z Krajową Radą Izb Rolniczych przeprowadziła pilotażowo projekt wprowadzania wniosków przez Internet przy wykorzystaniu podsystemu informatycznego agencji. Głównym celem przeprowadzenia pilotażu było przetestowanie, w warunkach rzeczywistych, zarówno aplikacji, jak i procedur związanych z obsługą składanych przez Internet wniosków o przyznanie płatności do gruntów rolnych. Doświadczenia zebrane w ramach pilotażu pozwolą zapewnić właściwe przygotowanie agencji do ogólnopolskiego wykorzystania Internetu do składania wniosków obszarowych podczas następnych kampanii.

   Ponadto stwierdzam, iż poszczególne elementy procesu składania i obsługi wniosków w zakresie płatności bezpośrednich działają właściwie na korzyść beneficjentów.

   1. Od 2004 r. rolnik ubiegający się o przyznanie płatności składa tylko jeden wniosek, aby otrzymać: płatności obszarowe, płatność cukrową i płatność do upraw roślin energetycznych, płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (pomoc rolno-środowiskowa), a od 2008 r. również płatność do owoców miękkich, płatność do pomidorów oraz pomoc de minimis do rzepaku.

   2. Agencja płatnicza przyjmuje wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich w okresie od 15 marca do 15 maja każdego roku, z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne 25 dni. Tak więc całkowity czas na złożenie wniosków wynosi prawie 80 dni roboczych. Wydaje się, iż w tak długim okresie wszyscy zainteresowani rolnicy są w stanie złożyć wnioski.

   Ponadto w terminie do 31 maja każdego roku rolnicy mają możliwość poprawiania złożonych wniosków bez ponoszenia sankcji finansowych.

   Należy zaznaczyć, iż w uzasadnionych przypadkach (np. wystąpienie klęsk żywiołowych czy wprowadzenie nowych schematów pomocowych) termin składania wniosków był dodatkowo wydłużany.

   1. Wszyscy rolnicy, którzy ubiegali się już o płatności bezpośrednie, otrzymują z ARiMR częściowo wypełnione tzw. wnioski spersonalizowane z załącznikami graficznymi.

   2. W kampanii 2007 r., ze względu na wprowadzenie nowej definicji działki rolnej, uproszczony został proces wypełniania wniosków. Rolnicy, wypełniając wniosek, deklarują jedynie grupy upraw, a nie poszczególne uprawy.

   W związku z powyższym stwierdzić należy, iż cały proces obsługi wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich działa sprawnie i jest realizowany zgodnie z terminami określonymi przepisami prawa.

   Ministerstwo podejmuje na bieżąco działania mające na celu usprawnianie całego procesu składania i obsługi wniosków o przyznanie płatności. Dzięki temu w ramach kampanii 2007 r. ARiMR od dnia 3 grudnia 2007 r. terminowo rozpoczęła realizację płatności na rachunki bankowe rolników.

   Odnosząc się do kwestii usprawnienia procesu składania i obsługi wniosków o przyznanie pomocy w ramach działań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, informuję, że w tym celu, mając na uwadze sytuację zaistniałą w dniu 9 listopada 2007 r. podczas naboru wniosków w ramach działania ˝Modernizacja gospodarstw rolnych˝ PROW 2007-2013, przewidziano dokonanie odpowiednich nowelizacji aktów prawnych regulujących warunki i tryb przyznawania wsparcia z PROW 2007-2013.

   Ponadto informuję, że kwestia utworzenia jednej Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, powstałej z połączenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego, jest analizowana i rozważana, jednakże w pierwszej połowie 2008 r. nie przewiduje się dokonania tego rodzaju przekształcenia. Rozpoczęcie prac koncepcyjno-przygotowawczych do zmiany struktury agencji płatniczej planowane jest na drugie półrocze 2008 r. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że w chwili obecnej priorytetem dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest uruchomienie wdrażania wszystkich działań PROW 2007-2013. W tym celu w agencji trwają intensywne prace nad przygotowaniem ostatecznej wersji procedur wdrażania tych działań. Jednocześnie od lipca 2007 r. trwa proces audytu tych procedur przez audyt zewnętrzny Ministerstwa Finansów. Dodatkowo ARiMR posiada akredytację na wdrażanie działań Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006. Mimo że okres programowania 2004-2006 już się zakończył, ostateczne rozliczenie planu będzie miało miejsce w 2009 r. Powyższe kwestie mogą w istotny sposób zaważyć na reorganizacji struktur agencji.

   Minister

   Marek Sawicki

   Warszawa, dnia 16 stycznia 2008 r.