VI kadencja

Interpelacja w sprawie sklepów (typu funshop) sprzedających towary powodujące paranarkotyczne działanie

Interpelacja nr 6330

do ministra zdrowia

w sprawie sklepów (typu funshop) sprzedających towary powodujące paranarkotyczne działanie

   Szanowna Pani Minister! W związku z informacjami pochodzącymi od mieszkańców miasta Rzeszowa w sprawie nowo otwartego sklepu funshop z ˝dopalaczami˝ zwracam się do Pani Minister o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie i udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania.

   Na początku września 2008 r. otwarto w Łodzi pierwszy funshop. W ciągu następnych tygodni powstawały kolejne sklepy z ˝dopalaczami˝, m.in. w Krakowie, Sopocie oraz w Rzeszowie. Sklepy otworzyła firma, która używki do niedawna sprzedawała tylko w Internecie.

   Funshopy stanowią nową modę na polskim rynku. Skierowane są głównie do ludzi młodych, którzy nierzadko eksperymentują z różnymi używkami. W asortymencie tego typu sklepu, obok ˝dopalaczy˝, które powodują stan odurzenia narkotycznego, dostępne są unikatowe produkty, jak: beznikotynowe papierosy, wódka w żelu, cygara, fajki wodne, przebrania na imprezę, maski, gadżety, upominki czy rzadko spotykane alkohole.

   Z posiadanych informacji wynika, że ˝dopalacze˝ zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne na obecność zakazanych substancji i nie wykryto w nich zabronionych związków. Jak wynika z otrzymywanych informacji, niektóre sprzedawane towary w funshopach (˝dopalacze˝) mają paranarkotyczne działanie, co wzbudza niepokój dorosłych i rodzi pytania o stosowanie tego typu używek. Niepokojący jest również fakt łatwego dostępu do tego typu używek - każda pełnoletnia osoba może nabyć towar.

   Zdaniem terapeutów łatwy dostęp kupna ˝dopalaczy˝ budzi zaniepokojenie, ponieważ jest to szybki krok do uzależnienia i przechodzenia w twarde narkotyki. Ponadto młodzi ludzie coraz częściej narażeni są na uzależnienie się od leków i ˝dopalaczy˝.

   Ponadto pragnę zwrócić uwagę, że używki tego typu nie są zabronione w Polsce, ale szkodzą zdrowiu i życiu.

   Według posiadanych informacji prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki postanowił walczyć z ˝dopalaczami˝ i złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wynikającego z łamania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

   W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:

   1. Jak Ministerstwo Zdrowia zamierza rozwiązać problem sprzedaży w funshopach towarów (tzw. dopalaczy), które powodują stan zbliżony do odurzenia narkotycznego?

   2. Czy benzylopiperazyna (używki z domieszką tej substancji działają podobnie jak amfetamina i prowadzą do uzależnień) znajdzie się na liście substancji zakazanych?

   Z poważaniem

   Poseł Elżbieta Łukacijewska

   Warszawa, dnia 5 listopada 2008 r.