VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 6449
w sprawie utworzenia Grupy Węglowo-Koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Krzysztofa Gadowskiego, przekazaną przy piśmie z dnia 25 listopada 2008 r. (znak: SPS-023-6449/08) w sprawie utworzenia Grupy Węglowo-Koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, uprzejmie informuję, co następuje.
W przyjętej przez Radę Ministrów ˝Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015˝ przewidziane zostało dokończenie tworzenia Grupy Węglowo-Koksowej. Według strategii Jastrzębska Spółka Węglowa SA powinna stać się większościowym udziałowcem następujących spółek:
- Koksowni ˝Przyjaźń˝ sp. z o.o.,
- Polskiego Koksu SA,
- Kombinatu Koksochemicznego ˝Zabrze˝ SA,
- Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych ˝Victoria˝.
W wyniku dotychczasowych prac związanych z tworzeniem grupy, JSW SA posiada obecnie 88,08% akcji Koksowni ˝Przyjaźń˝ sp. z o.o. oraz 51% akcji Polskiego Koksu SA.
Zmieniające się warunki gospodarcze i wynikająca z nich potrzeba przeprowadzenia znacznych inwestycji w KK ˝Zabrze˝ SA i WZK ˝Victoria˝ SA spowodowały konieczność przeanalizowania innego niż przewidziany w strategii sposobu tworzenia grupy, tak aby umożliwić optymalne pozyskanie środków pieniężnych ww. podmiotom. Ustalono, że przeprowadzone zostaną dodatkowe analizy dotyczące powiązań kapitałowych oraz emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych dla JSW SA, WZK ˝Victoria˝ SA oraz KK ˝Zabrze˝ SA.
Opracowana analiza przez firmę PricewaterhouseCoopers dotycząca JSW SA i KK ˝Zabrze˝ SA wskazała, że powołanie GWK tylko w celu zapewnienia dostaw samego surowca dla koksowni oraz gwarancji zbytu dla wydobywanego węgla nie znajduje uzasadnienia, gdyż cel ten można osiągnąć w oparciu o umowy handlowe, a mniejszościowy udział kapitałowy JSW SA w KK ˝Zabrze˝ SA nie daje gwarancji dostaw i zbytu. Jednakże zdaniem PWC stworzenie struktury kapitałowej, w której JSW SA, jako jednostka dominująca, dysponowałaby pakietem kontrolnym akcji KK ˝Zabrze˝ SA, a docelowo objęłaby 100% akcji tej koksowni, byłoby rozwiązaniem optymalnym dla funkcjonowania Grupy Węglowo-Koksowej.
Z analizy wykonanej na zlecenie WZK ˝Victoria˝ SA wynika, że włączenie Zakładów do GWK nie jest zasadne. Obecnie najważniejszym celem dla WZK ˝Victoria˝ SA jest konieczność szybkiego pozyskania kapitału na niezbędne inwestycje poprzez samodzielny debiut giełdowy spółki.
Ostatecznie w oparciu o powyższą analizę minister skarbu państwa podjął decyzje w zakresie następujących działań:
- wniesienie pakietu 85% akcji KK ˝Zabrze˝ SA na podwyższenie kapitału zakładowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, pod warunkiem zagwarantowania w umowie ze Skarbem Państwa przez JSW SA zapewnienia finansowania inwestycji kombinatu poprzez bezpośrednie zaangażowanie kapitałowe w spółce (podwyższenie kapitału KKZ SA) lub umożliwienie KKZ SA emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych,
- emisję przez Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze ˝Victoria˝ SA akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W przypadku braku powodzenia emisji MSP podejmie próbę znalezienia dla spółki inwestora strategicznego.
Zatem w skład grupy weszłyby: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Koksownia ˝Przyjaźń˝ sp. z o.o. (88,08% akcji), Kombinat Koksochemiczny ˝Zabrze˝ SA (85% akcji) oraz Polski Koks SA (51% akcji).
Z punktu widzenia osiągnięcia głównych celów utworzenia GWK, tj. koordynacji polityki handlowej, zaopatrzeniowej i inwestycyjnej oraz wykorzystania potencjalnych efektów synergii (efekty skali, redukcja dublujących się kosztów itp.), wystarczające jest posiadanie przez JSW SA większościowych pakietów akcji ww. spółek. W perspektywie doprowadzi to pełnego wykorzystania ww. korzyści, sprawnego i skutecznego zarządzania oraz do poprawy płynności i zwiększenia aktywów, a w efekcie pojawienia się większej możliwości pozyskania kapitału na sfinansowanie rozwoju GWK.
Ponadto informuję, że w związku z powyższym w Ministerstwie Gospodarki zostały podjęte prace w kierunku zmiany ˝Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015˝, w zakresie utworzenia Grupy Węglowo-Koksowej.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Joanna Strzelec-Łobodzińska
Warszawa, dnia 18 grudnia 2008 r.