VI kadencja

Interpelacja w sprawie ulg podatkowych na dzieci wychowywane przez rodziny zastępcze

Interpelacja nr 2118

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie ulg podatkowych na dzieci wychowywane przez rodziny zastępcze

   Wiele dzieci wychowywanych jest przez rodziny zastępcze. W zamian za opiekę nad dzieckiem rodzice zastępczy otrzymują od państwa określoną sumę pieniędzy na miesięczne utrzymanie dziecka. Pieniądze na wychowanie rodzice otrzymują tylko wtedy, gdy dzieci nie dostają renty ani alimentów. Niespokrewniona rodzina zastępcza, jeżeli uzyska status rodziny zawodowej, dostaje dodatkowe fundusze na dziecko oraz pensję dla jednego z małżonków. Rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem nie otrzymują takich dodatków. Ponadto, rozliczając się z urzędem skarbowym według PIT, rodzicom zastępczym, zarówno spokrewnionym z dzieckiem, jak i niespokrewnionym, nie przysługuje ulga podatkowa na dzieci, które wychowują. Według przepisów rodzina zastępcza jest tylko czasową opieką nad dzieckiem. Z ulgi tej mogą korzystać tylko podatnicy, którzy wychowują dzieci własne lub adoptowane. Rodziny zastępcze są więc tej ulgi pozbawione.

   - Jakie jest uzasadnienie obecnego stosunku prawnego do tego, że rodziny zastępcze są pozbawione ulgi na wychowywane dzieci?

   - Czy Pani Minister zamierza podjąć w tej sprawie zmiany legislacyjne tak, aby rodziny zastępcze mogły korzystać z ulgi na dzieci?

   - Gdyby rodziny zastępcze także mogły korzystać z ulgi, to czy budżet państwa byłby tym bardzo obciążony?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Ewa Wolak

   Wrocław, dnia 6 marca 2008 r.