VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 20493
w sprawie dyrektywy unijnej o przechowywaniu danych telekomunikacyjnych
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację nr SPS-023-20493/11 z dnia 10 lutego 2011 r. pana posła Grzegorza Roszaka w sprawie dyrektywy unijnej o przechowywaniu danych telekomunikacyjnych uprzejmie informuję, że dyrektywa 2006/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie zatrzymywania generowanych lub przetwarzanych danych w związku ze świadczeniem ogólnie dostępnych usług łączności elektronicznej lub udostępnianiem publicznych sieci łączności oraz zmieniającej dyrektywę 2002/58/WE (Dz. U. UE L 105, 13.4.2006, str. 54-63), zwana dalej ˝dyrektywą˝, została implementowana w drodze nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne uchwalonej przez Sejm w dniu 24 kwietnia 2009 r.1)
Polska, implementując dyrektywę, przyjęła dwuletni okres retencji danych. Należy jednak wspomnieć, że w czasie prac parlamentarnych pojawiały się również propozycje piętnastoletniego i czteroletniego okresu retencji. Maksymalny dwuletni okres retencji danych przyjęty w Polsce nie jest jednak wyjątkiem wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Z posiadanych przez Ministerstwo Infrastruktury informacji wynika, że średnim okresem przechowywania danych w Unii Europejskiej jest okres dwunastomiesięczny. Niektóre państwa przyjęły okres sześciomiesięczny (w tym tylko dla danych internetowych). Są jednak państwa, które przyjęły okres osiemnastomiesięczny (Łotwa, Słowenia) oraz okres dwuletni (Irlandia, Włochy).
Dwuletni okres retencji danych związany jest z wykonywaniem przez uprawnione podmioty, o których mowa w art. 179 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy Prawo telekomunikacyjne2), oraz sądy i prokuratorów zadań na rzecz bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podmioty te zostały wskazane w ustawie Prawo telekomunikacyjne (art. 180a ust. 1 pkt 2) jako podmioty, którym operatorzy publicznych sieci telekomunikacyjnych oraz dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych mają obowiązek udostępniać dane telekomunikacyjne.
Odpowiadając na pytania pana posła uprzejmie informuję, że aktualnie w Komisji Europejskiej trwa przegląd dyrektywy i analiza jej stosowania przez państwa członkowskie. Zgodnie z art. 14 dyrektywy Komisja Europejska powinna do dnia 15 września 2010 r. przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie ocenę wdrożenia dyrektywy i jej wpływu na podmioty gospodarcze i konsumentów, uwzględniając dalszy rozwój technologii łączności elektronicznej oraz dane statystyczne dostarczone Komisji zgodnie z art. 10, w celu określenia ewentualnej potrzeby zmiany przepisów niniejszej dyrektywy, zwłaszcza w odniesieniu do wykazu danych, o których mowa w art. 5, oraz okresu zatrzymywania danych ustalonego na mocy art. 6. Do chwili obecnej raport Komisji Europejskiej nie został jeszcze zaprezentowany. Zgodnie z wypowiedzią komisarz do spraw wewnętrznych pani Cecilii Malmström raport ten ma się ukazać na początku 2011 r. Stanowił on będzie podstawę do podjęcia na poziomie unijnym decyzji odnośnie do zmian w dyrektywie. Zmiany zapisów dyrektywy zostaną implementowane do prawa polskiego w drodze nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Magdalena Gaj
Warszawa, dnia 22 lutego 2011 r.
1) Dz. U. Nr 85, poz. 716.
2) Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmeria Wojskowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne, wywiad skarbowy.