VI kadencja

Zapytanie w sprawie narastającego problemu uzależnienia od hazardu

Zapytanie nr 5049

do ministra zdrowia

w sprawie narastającego problemu uzależnienia od hazardu

   Szanowna Pan Minister! W Polsce do tej pory uzależnienie od hazardu nie stanowiło dużego problemu społecznego i według różnych badań mieściło się w granicach poniżej 0,3%. Ostatnio jednak odsetek ten zaczyna niepokojąco wzrastać. Jest to związane z powstawaniem i większą dostępnością różnych form gier hazardowych. Specjaliści od terapii uzależnień wymieniają tu najczęściej automaty do gier o niskich wygranych dostępne już w każdym mieście i o każdej porze dnia i nocy, coraz popularniejszy e-hazard, bingo, ruletkę, gry w karty, wyścigi konne, wyścigi psów.

   W uzależnienie wpadają ludzie w różnym wieku, kobiety, mężczyźni, o różnym statusie ekonomicznym. W grupie uzależnionych zaczyna coraz częściej znajdować się młodzież, a nawet dzieci. Uzależnienie powoduje skutki nie tylko zdrowotne (zespoły depresyjne, próby samobójcze), ale przede wszystkim skutki społeczne (upadki ekonomiczne rodzin, utratę pracy, dysfunkcję rodzin, kradzieże itp.).

   W związku z narastającym problemem uzależnień od hazardu proszę o ustosunkowanie się do moich uwag i odpowiedź na postawione pytania:

   1. Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło działania rozpoznające skalę uzależnień od hazardu i koszty społeczne tego zjawiska? Jeżeli tak, to jakie są wyniki tych działań? Jeżeli nie, to czy nie należałoby podjąć się takich badań wspólnie z ministerstwem właściwym dla spraw oświaty i szkolnictwa oraz Ministerstwem Finansów?

   2. Czy określone jest zapotrzebowanie na leczenie i koszty leczenia z powodu uzależnienia od hazardu?

   3. Czy poradnie zdrowia psychicznego są przygotowane do leczenia także uzależnienia od hazardu?

   4. Jakie działania profilaktyczne planuje podjąć Ministerstwo Zdrowia w tej dziedzinie?

   Z poważaniem

   Poseł Janina Okrągły

   Warszawa, dnia 21 października 2009 r.