VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie obowiązującej wykładni prawnej dotyczącej stosowania nazewnictwa poszczególnych szkół wchodzących w skład zespołu szkół

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 3610

w sprawie obowiązującej wykładni prawnej dotyczącej stosowania nazewnictwa poszczególnych szkół wchodzących w skład zespołu szkół

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazane pismem SPS-024-3610/09 z dnia 19 marca 2009 r. zapytanie pana posła Krzysztofa Gadowskiego w sprawie obowiązującej wykładni prawnej dotyczącej stosowania nazewnictwa poszczególnych szkół wchodzących w skład zespołu szkół, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

   1. Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późn. zm.) nazwę szkoły określa statut szkoły. Nazwa ta zawiera określenie typu szkoły (np. gimnazjum), numer porządkowy szkoły wyrażony cyfrą arabską (jeżeli w danej miejscowości jest więcej niż jedna szkoła danego typu), imię szkoły, jeżeli imię takie nadano, oraz oznaczenie siedziby szkoły. Natomiast nazwa szkoły wchodzącej w skład zespołu szkół składa się z nazwy zespołu i nazwy danej szkoły wchodzącej w jego skład.

   Jak wynika z powyższego, jeżeli imię zostało nadane zespołowi szkół, można je stosować tylko w sytuacjach odnoszących się do całego zespołu szkół.

   Jednocześnie należy zaznaczyć, że kwestie dotyczące nadawania imion zespołom szkół zostały uregulowane w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 9 lutego 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 35, poz. 222) poprzez zniesienie możliwości nadawania imion zespołom szkół. Przepis § 2 ww. rozporządzenia stworzył możliwość zachowania imienia przez zespoły szkół, którym imię zostało nadane przed wejściem w życie rozporządzenia.

   Intencja prawodawcy wynikała z faktu, iż to właśnie poszczególne szkoły są podstawowymi jednostkami organizacyjnymi, z którymi utożsamia się uczeń i cała społeczność szkolna, a zespoły szkół stanowią jednostki administracyjne. Przepisy tego rozporządzenia nie zawierają jednak ograniczenia mówiącego o braku możliwości nadania takiego samego imienia poszczególnym szkołom wchodzącym w skład zespołu szkół.

   2. Na świadectwach nazwę szkoły wpisuje się w pełnym brzmieniu, zgodnie z nazwą ustaloną w statucie szkoły, z tym że w nazwie szkoły wchodzącej w skład zespołu pomija się nazwę zespołu (rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności - Dz. U. Nr 58, poz. 504, z późn. zm.). Zapis ten wskazuje, że jeżeli imię nie dotyczy imienia nadanego danej szkole czy poszczególnym szkołom wchodzącym w skład zespołu, nie można umieścić go na drukach, odrębnych dla każdej szkoły, np. na świadectwach.

   Na pieczęciach może być używany skrót nazwy szkoły, jednak zasada stosowania imienia nadanego zespołowi szkół jest taka sama, tzn. imię nadane zespołowi szkół dotyczy tylko zespołu szkół, a nie poszczególnych szkół wchodzących w jego skład.

   3. Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół szkole nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady szkoły lub wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego.

   Wzmiankowany przepis wskazuje, że warunkiem niezbędnym do wszczęcia procedury nadania imienia szkole jest złożenie do organu prowadzącego przez organ lub organy szkoły, o których mowa powyżej, wniosku w tej sprawie. Prawodawca nie określił żadnych dodatkowych warunków, jakie musi spełnić wnioskodawca, by organ prowadzący mógł nadać imię danej szkole.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Krystyna Szumilas

   Warszawa, dnia 30 marca 2009 r.