VI kadencja

Interpelacja w sprawie odszkodowań dla osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego

Interpelacja nr 5539

do ministra sprawiedliwości

w sprawie odszkodowań dla osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z ustawą z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, uznano za nieważne orzeczenia wydane przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub przez organy pozasądowe w okresie od rozpoczęcia ich działalności na ziemiach polskich, począwszy od 1 stycznia 1994 r. do 31 grudnia 1989 r.

   W art. 8 ust. 1 czytamy, iż osobie, wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia albo wydano decyzję o internowaniu w związku z wprowadzeniem w dniu 13 grudnia 1981 r. w Polsce stanu wojennego, przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę nie mogą łącznie przekroczyć 25 000 zł. Represje nie ulegają przedawnieniu jako zbrodnie komunistyczne, jednak wnioski o zadośćuczynienie zainteresowani mogą składać w terminie roku od daty ukazania się tej ustawy (tj. do 19 listopada 2008 r.) do odpowiedniego sądu rejonowego. Jeden z sądów okręgowych zawiesił postępowanie wobec byłego internowanego i skierował wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy o ˝odszkodowaniach i zadośćuczynieniach˝ za walkę na rzecz bytu niepodległego państwa polskiego do Trybunału Konstytucyjnego.

   W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   Czy Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją przepisów ustawy dotyczących odszkodowań za walkę na rzecz bytu niepodległego państwa polskiego, wydłużających składanie wniosków o zadośćuczynienie przez represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego?

   Jaka liczba represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego złożyła do tej pory wnioski o zadośćuczynienie?

   Czy osoby, które nie były internowane, ale były represjonowane za walkę na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, będą mogły domagać się odszkodowań za poniesioną szkodę i doznaną krzywdę?

   Jaka jest średnia kwota wypłacanych odszkodowań za poniesioną szkodę i zadośćuczynień za doznaną krzywdę dla osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego?

   Poseł Jarosław Wałęsa

   Warszawa, dnia 6 października 2008 r.