VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie prywatyzacji Krakowskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego sp. z o.o.

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 11979

w sprawie prywatyzacji Krakowskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego sp. z o.o.

   Odpowiadając na interpelację panów posłów Andrzeja Adamczyka i Ryszarda Terleckiego, nr SPS-023-11979/09, w sprawie procesu prywatyzacyjnego Krakowskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   W dniu 19 października 2009 r. upłynął termin składania ofert na nabycie udziałów spółki KZSO sp. z o.o. W tym samym dniu o godz. 15.00 komisja ds. przetargu dokonała otwarcia ofert.

   W zakreślonym terminie nie wpłynęła żadna oferta na nabycie udziałów ww. spółki. Mając powyższe na uwadze, przedmiotowe postępowanie prowadzone w trybie przetargu publicznego zostało unieważnione.

   Mając powyższe na uwadze, pragnę odnieść się do pytań zawartych w interpelacji panów posłów:

   1. Czy ministerstwo skarbu przewiduje możliwość powrotu do trybu zaproszenia do negocjacji w sprawie prywatyzacji Krakowskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego sp. z o.o.?

   Z uwagi na to, że na zaproszenie do przetargu publicznego na nabycie udziałów KZSO sp. z o.o. nie wpłynęła żadna oferta, MSP w najbliższym czasie podejmie decyzję odnośnie dalszego sposobu postępowania w związku z prywatyzacją spółki.

   Nie jest wykluczona możliwość prywatyzacji spółki w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia zgodnie z zapisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j.: Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 lutego 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa (Dz. U. z 2009 r. Nr 34, poz. 264).

   2. Czy w procesie prywatyzacji ww. firmy przewiduje się uzyskanie gwarancji zatrudnienia i podpisanie pakietu socjalnego z załogą?

   Przy zastosowaniu trybu negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia przedmiotem negocjacji jest w szczególności: cena za nabywany pakiet akcji, proponowany przez potencjalnego inwestora program rozwoju spółki, obejmujący m.in. zobowiązania inwestycyjne, zobowiązania w zakresie ochrony środowiska, zobowiązania w zakresie ochrony interesów pracowników spółki i innych osób związanych ze spółką oraz sposób zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań.

   Tym niemniej zastosowanie trybu negocjacji nie oznacza konieczności przyjęcia przez potencjalnego inwestora dodatkowych warunków dotyczących np. gwarancji zatrudnienia i podpisania pakietu socjalnego. Uzgodnienie wymienionych zobowiązań uzależnione jest ostatecznie od stanowiska potencjalnego inwestora i nie jest ograniczone żadnymi przepisami prawa.

   Zatem obowiązującym i decydującym niezależnie od przyjętej ścieżki prywatyzacyjnej kryterium wyboru potencjalnego inwestora w procesie prywatyzacji zgodnie z obowiązującym prawem jest cena, jaka zostanie zaproponowana za udziały. W przypadku zastosowania innego kryterium w procesie prywatyzacji może dojść do uznania, że została udzielona niedozwolona pomoc publiczna, co z zasady oznaczałoby naruszenie obowiązujących przepisów Unii Europejskiej w tym zakresie.

   Dziękując za zainteresowanie procesem prywatyzacji spółki Krakowskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, mam nadzieję, że udzielona odpowiedź na pytania zawarte w interpelacji panów posłów będzie satysfakcjonująca.

   Sekretarz stanu

   Jan Bury

   Warszawa, dnia 28 października 2009 r.