VI kadencja

Zapytanie w sprawie powstałego w gminie Zławieś Wielka kompleksu zakładów chemicznych wykazujących dużą szkodliwość dla środowiska i zdrowia mieszkańców

Zapytanie nr 3022

do ministra środowiska

w sprawie powstałego w gminie Zławieś Wielka kompleksu zakładów chemicznych wykazujących dużą szkodliwość dla środowiska i zdrowia mieszkańców

   Szanowny Panie Ministrze! W miejscowości Zławieś Mała w gminie Zławieś Wielka (woj. kujawsko-pomorskie) powstał kompleks zakładów chemicznych należących do firmy Hartmann-Poliester. Ich działalność zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców poprzez nadmierną emisję hałasu oraz rakotwórczego styrenu i acetonu. Mieszkańcy skarżą się na nieustanny hałas wydobywający się z zakładów oraz na wyraźne pogorszenie zdrowia od momentu, kiedy Hartmann-Poliester rozpoczął swoją działalność.

   Ponadto zakłady zagrażają środowisku naturalnemu, zwłaszcza pobliskim ujęciom wody pitnej oraz głównemu zbiornikowi wód podziemnych nr 141 ONO, w których bezpośrednim sąsiedztwie obywają się procesy produkcyjne.

   W najnowszym projekcie zmian studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zławieś Wielka istnieją plany przeznaczenia znacznych obszarów miejscowości Zławieś Wielka oraz Zławieś Mała pod aktywność gospodarczą intensywną i średnio intensywną. Pojawia się uzasadniona obawa, że otwarcie zakładów Hartmann-Poliester stanowi pierwszy etap na drodze do powstania całego skupiska przedsiębiorstw nastawionych na produkcję, która może być szkodliwa dla zdrowia ludzi.

   Co istotne, mieszkańcy nie są przez urząd gminy informowani o zagrożeniach, jakie niesie projekt zezwalający na intensywną aktywność gospodarczą. Również osoby nabywające przed laty nieruchomości w Złejwsi Małej nie były informowane, że istnieją plany przeznaczenia obszarów sąsiadujących z ich działkami na działalność szkodliwą dla zdrowia. Tereny leżące w granicach gminy Zławieś Wielka w programie ochrony środowiska województwa kujawsko-pomorskiego figurują jako obszary wysokiej i najwyższej ochrony. Nabywcy byli przeświadczeni, że nabywają nieruchomości w gminie nastawionej na rekreację i wypoczynek, co przez władze gminy wielokrotnie było przedstawiane jako atut.

   W związku z powyższym zapytuję:

   1. Czy Pan Minister zamierza zbadać sytuację w gminie Zławieś Wielka w celu stwierdzenia, czy w planach zagospodarowania przestrzennego, które obowiązywały zanim powstały wyżej wymienione zakłady, istniał plan przeznaczenia tych terenów pod tego rodzaju działalność, czy też uwarunkowania dostosowano do już istniejącej sytuacji, czyli po udzieleniu zgody na wybudowanie zakładów?

   2. Czy ministerstwo rozważa skontrolowanie przebiegu procesu realizacji studium zagospodarowania pod kątem ewentualnych uchybień, które mogły umożliwić powstanie zakładów?

   Z poważaniem

   Poseł Zbigniew Girzyński

   Toruń, dnia 16 grudnia 2008 r.