VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 2245
w sprawie odmowy przyznania emerytury górniczej byłemu pracownikowi kopalni odkrywkowej
Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Pana Marszałka z dnia 8 sierpnia 2008 r., znak: SPS-024-2245/08, przekazującym zapytanie posła Mieczysława Marcina Łuczaka w sprawie odmowy przyznania emerytury górniczej byłemu pracownikowi kopalni odkrywkowej panu S. D., po uzyskaniu wyjaśnień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiam, co następuje.
Decyzją z dnia 23 czerwca 2005 r. ZUS Oddział w Łodzi przyznał na podstawie art. 39 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.) panu S. D. od dnia 1 czerwca 2005 r. wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy górniczej. Do wniosku o emeryturę zainteresowany dołączył świadectwo pracy potwierdzające okres wykonywania pracy górniczej w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów w okresie od 15 sierpnia 1986 r. do 28 września 2005 r. na stanowisku operator - mechanik urządzeń wiertniczych i aparatury wyciągowej na odkrywce.
Stanowisko to zostało wymienione pod pozycją 12 załącznika nr 2 do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty (Dz. U. z 1995 r. Nr 2, poz. 8).
W dniu 17 marca 2008 r. pan S. D. złożył nowy wniosek o przyznanie emerytury górniczej, do którego dołączył świadectwo wykonywania pracy górniczej z dnia 21 lutego 2008 r., wystawione przez tę samą kopalnię, w którym zostało zmienione dotychczasowe stanowisko pracy na stanowisko górnika kopalni odkrywkowej, wymienione pod pozycją 1 załącznika nr 3 ww. rozporządzenia.
Zainteresowany przedstawił również protokół komisji weryfikacyjnej kopalni z dnia 13 lutego 2008 r. uznający cały okres zatrudnienia za pracę w przodku, której zaliczenie uprawnia do prawa i wysokości emerytury górniczej w wymiarze półtorakrotnym.
Decyzją z dnia 27 marca 2008 r. ZUS Oddział w Zabrzu odmówił panu S. D. prawa do emerytury górniczej na podstawie art. 34 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 167, poz. 1397, z późn. zm.) uchyliła wprawdzie ww. art. 34, jednakże zgodnie z treścią art. 3 tej ustawy, osobom, które do dnia 31 grudnia 2008 r. spełnią warunki określone w art. 34 lub w art. 48-49 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r., przysługuje górnicza emerytura na warunkach określonych w tych przepisach.
Jednym z tych warunków jest udowodnienie okresu pracy górniczej wynoszącego łącznie z okresami pracy równorzędnej i okresami zaliczalnymi do pracy górniczej co najmniej 25 lat.
W oparciu o przedstawione dokumenty Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania emerytury górniczej, gdyż pan S. D. udowodnił 24 lata i 22 dni pracy górniczej wraz z okresami równorzędnymi z pracą górniczą oraz okresami zaliczalnymi do tej pracy, w tym 17 lat, 4 miesiące i 10 dni pracy górniczej wymienionej w art. 36 ust. 1 ustawy o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ustalając uprawnienia do emerytury górniczej, ZUS oparł się na dowodach zatrudnienia dołączonych do pierwszego wniosku o emeryturę i nie uwzględnił świadectwa pracy wystawionego w dniu 21 lutego 2008 r. W trakcie postępowania wyjaśniającego stwierdzono bowiem, iż oddział kopalni, w którym był zatrudniony pan S. D., jest oddziałem wierceń, a zatem stanowisko pracy podane w wystawionym po raz pierwszy przez kopalnie świadectwie wykonywania pracy górniczej z dnia 20 maja 2005 r., jak również stanowiska wymienione w umowach o pracę jest odpowiednie do charakteru pracy tego oddziału.
W związku z powyższym ZUS uznał, iż ponowna zmiana nazewnictwa stanowisk pracy pana S. D. dokonana przez kopalnię w świadectwie pracy z dnia 21 lutego 2008 r. nie miała żadnego uzasadnienia dowodowego i tym samym do ustalenia prawa i wysokości górniczej emerytury nie zaliczył w wymiarze półtorakrotnym dniówek przodkowych uznanych protokołem z dnia 13 lutego 2008 r. przez komisję weryfikacyjną.
Od decyzji z dnia 27 marca 2008 r. zainteresowany nie wniósł odwołania do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych pomimo prawidłowego pouczenia o przysługujących środkach odwoławczych, zatem przedmiotowa decyzja stała się prawomocna.
Wyrażam nadzieję, że przedstawione wyjaśnienia uzna Pan Marszałek za wystarczające.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Agnieszka Chłoń-Domińczak
Warszawa, dnia 15 września 2008 r.