VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 6627
w sprawie dostępności leku apydan 600 znajdującego się na liście leków refundowanych
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomira Neumanna z dnia 17 marca 2010 r. uprzejmie informuję, co następuje.
W dniu 7 lipca 2009 r. firma Ewopharma AG sp. z o.o. wystąpiła z wnioskiem do ministra zdrowia o podwyższenie ceny urzędowej produktu leczniczego apydan 600 z 101,06 PLN na poziomie ceny zbytu netto (130,71 PLN - cena detaliczna brutto) do 179 PLN (222,26 PLN). Argumentacja wnioskodawcy związana była z dostosowaniem ceny do poziomu obowiązującego i planowanego w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie leki są zarejestrowane.
Zespół ds. Gospodarki Lekami wydał w dniu 7 września 2009 r. uchwałę nr 3, w której rekomenduje nieuwzględnienie podwyżki. Zdaniem zespołu argumentacja wnioskodawcy nie uzasadnia skali podwyżki. W opinii zespołu przedmiotowy wniosek nie spełnia także jednego z kryteriów zawartych w art. 7 ust. 3 ustawy o cenach (Dz. U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050, z późn. zm.), jakim jest kryterium konkurencyjności cenowej.
W dniu 12 października 2009 r. firma Ewopharma AG sp. z o.o. odwołała się od uchwały zespołu. W przypadku nieuwzględnienia podwyżki firma wnioskowała o usunięcie produktu leczniczego z wykazów leków refundowanych.
W dniu 15 stycznia 2010 r. wpłynęło do Ministerstwa Zdrowia zapytanie mailowe od pani B. G. w sprawie trudności w realizacji recepty na produkt apydan 600. W odpowiedzi na zapytanie skierowane do firmy Ewopharma potwierdzono brak dostępności leku na rynku polskim. Firma twierdzi, iż nie ma możliwości zapewnienia dostępności tegoż leku po dotychczasowej cenie i w związku z nieuwzględnieniem podwyżki wnioskuje o usunięcie produktu z wykazów leków refundowanych. Kopia odpowiedzi udzielonej pacjentce w załączeniu*).
Jeśli wnioskodawca nie zrewiduje swojego stanowiska i nie zmniejszy skali podwyżki oraz w dalszym ciągu będzie wstrzymywał obrót produktem apydan 600, minister zdrowia przystąpi do wszczęcia procedury usunięcia produktu apydan 600 z wykazów leków refundowanych na podstawie art. 39 ust. 1c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).
Do czasu wyjaśnienia sprawy koniecznością jest korzystanie przez pacjentów z bezpośrednich odpowiedników leku apydan 600, których zestawienie stanowi załącznik do pisma*). W gestii lekarza prowadzącego pozostaje takie dobranie leczenia farmakologicznego, aby uzyskać optymalny efekt terapeutyczny przy minimum efektów ubocznych.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Marek Twardowski
Warszawa, dnia 7 kwietnia 2010 r.