VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie fatalnego stanu mostu prowadzącego do zamku w Kórniku w woj. wielkopolskim

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 2643

w sprawie fatalnego stanu mostu prowadzącego do zamku w Kórniku w woj. wielkopolskim

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pana Leszka Aleksandrzaka z dnia 22 października 2008 r. (SPS-024-2643/08) w sprawie możliwości sfinansowania remontu zabytkowego mostu prowadzącego do zamku w Kórniku ze środków finansowych ministra kultury i dziedzictwa narodowego uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

   Zamek w Kórniku został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 116/A decyzją wojewódzkiego konserwatora w Poznaniu z dnia 1 czerwca 1968 r.

   Minister kultury i dziedzictwa narodowego może dofinansować prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach zabytkowych na podstawie przepisów rozdz. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, jedynie w ramach programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 1: Ochrona zabytków.

   Właścicielem Zamku jest Biblioteka Kórnicka, będąca jednostką organizacyjną Polskiej Akademii Nauk, a tym samym należy do sektora finansów publicznych, określonego w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.

   W odniesieniu do jednostek organizacyjnych sektora publicznego przepis art. 72 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przewiduje, że prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach będących w posiadaniu ww. jednostek sektora publicznego są finansowane ze środków finansowych przyznawanych odpowiednio przez dysponentów części budżetowych bądź jednostki samorządu terytorialnego, którym podlegają te jednostki.

   W związku z tym minister kultury i dziedzictwa narodowego nie ma możliwości prawnych sfinansowania remontu mostu przy zamku w Kórniku. Z informacji udzielonych przez dyrektora Biura Zarządzania Majątkiem PAN wynika, że na ww. cel zostały przyznane w październiku br. środki finansowe pochodzące z rezerwy prezesa Rady Ministrów.

   Natomiast, odnosząc się do poruszonej kwestii pogarszającego się stanu technicznego omawianego mostu, w tym miejscu należy podkreślić, że mając na uwadze jego postępującą degradację, wielkopolski wojewódzki konserwator zabytków sfinansował ze środków wojewody wielkopolskiego wykonanie projektu remontu i konserwacji ww. mostu. Projekt wykonali dr inż. Adam Klimek oraz mgr inż. Ryszard Miśków pod nadzorem dra hab. inż. Jerzego Jasieńko - rzeczoznawcy ministra kultury ds. naprawy i wzmacniania struktur zabytkowych. Powyższa dokumentacja projektowa została przekazania Bibliotece Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk w 2006 r. oraz pozytywnie zaopiniowana do wykonania pismem wielkopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 14 lipca 2006 r.

   W dniu 18 września 2008 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Poznaniu przeprowadził oględziny obiektu budowlanego, tj. mostu nad fosą zamku kórnickiego. W wyniku ww. oględzin stwierdzono liczne spękania i odspojenia murów oraz odchylenia w konstrukcji mostu. W konsekwencji, w związku z mogącym występować zagrożeniem bezpieczeństwa ludzi i mienia, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał dnia 22 września 2008 r. nakaz usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, a do czasu wykonania tych prac wyłączył z użytkowania most i polecił jego zabezpieczenie przed dostępem osób postronnych.

   W oparciu o ww. protokół oględzin obiektu budowlanego, z uwagi na pogłębiającą się dewastację oraz realne zagrożenie zniszczeniem omawianego zabytku, w oparciu o art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wielkopolski wojewódzki konserwator zabytków wydał dnia 1 października 2008 r. decyzję nakazującą Polskiej Akademii Nauk wykonanie remontu kapitalnego mostu nad fosą zamkową w Kórniku w terminie do 30 czerwca 2009 r.

   Łączę wyrazy szacunku

   Podsekretarz stanu

   Tomasz Merta

   Warszawa, dnia 6 listopada 2008 r.