VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie opóźnień w rozpatrywaniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wniosków o refundację składek rentowej i emerytalnej dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 2806

w sprawie opóźnień w rozpatrywaniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wniosków o refundację składek rentowej i emerytalnej dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na przekazane przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 14 listopada br. znak: SPS-024-2806/08 zapytanie pana posła Jana Musiała z dnia 4 listopada br. dotyczące opóźnień w rozpatrywaniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wniosków o refundację składek: rentowej i emerytalnej dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą uprzejmie wyjaśniam, że wejście w życie znowelizowanych przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadzających nowe formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą oraz niepełnosprawnych rolników i rolników zobowiązanych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za niepełnosprawnych domowników, spowodowało przejściowe utrudnienia w funkcjonowaniu elektronicznego systemu obsługi dofinansowań i refundacji, spowodowane m.in. koniecznością wprowadzenia nowych wzorów dokumentów dla nowych grup beneficjentów.

   Ponadto w związku z rozszerzeniem grupy uprawnionych do korzystania z refundacji i dużym zainteresowaniem, jakim cieszy się ta forma wsparcia, miesięcznie do funduszu składa wnioski średnio 19 tys. podmiotów, z czego tylko ok. 16 tys. wniosków jest poprawnie sporządzonych. Pozostałe dokumenty wymagają korekt, co wydłuża czas przekazywania refundacji.

   Na przełomie roku 2008 r. Zarząd PFRON wprowadził zmiany zmierzające do usprawnienia działalności funduszu, m.in. w zakresie obsługi refundacji składek na ubezpieczenie społeczne. W celu wyjaśnienia zawiłości nowych przepisów, jak również zwiększenia liczby poprawnie sporządzonych dokumentów składanych do PFRON opracowano i wydano broszurę ˝Krok po kroku˝, informującą beneficjentów o warunkach, jakie muszą być spełnione, oraz o sposobie wypełniania dokumentów niezbędnych do ubiegania się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne.

   Uruchomiono specjalne centrum telefoniczne, dzięki któremu niepełnosprawni przedsiębiorcy oraz pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą uzyskać informacje o tym, jak prawidłowo składać do funduszu wnioski o refundację ich składek. W związku z dużą liczbą kierowanych przez beneficjentów zapytań i dużym obciążeniem punktu informacyjnego w III kwartale 2008 r. zatrudniono nowych pracowników, którzy odpowiadają na pytania związane z refundacjami składek. Na dzień dzisiejszy w tej części obsługi wnioskodawców pracuje 12-osobowy zespół, który udziela blisko 500 odpowiedzi dziennie. Fundusz uruchomił jednocześnie tzw. obsługę bezpośrednią klienta, za pośrednictwem której beneficjent może złożyć wniosek o refundację składek osobiście w siedzibie funduszu oraz uzyskać pomoc w jego wypełnieniu. Uwagi zgłaszane przez beneficjentów pracownikom obsługującym to zadanie posłużyły do opracowania najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, które zostały zamieszczone na stronie internetowej funduszu. W związku z licznymi uwagami beneficjentów obecnie trwają prace nad uproszczeniem treści wezwań do korekt, co niewątpliwie usprawni wypłatę refundacji składek na ubezpieczenie społeczne.

   Ponadto rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej, podpisane w dniu 14 listopada 2008 r. - zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych - opublikowane w Dz. U. Nr 207, poz. 1304, wprowadza udogodnienia w zakresie ubiegania się o refundacje przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą. Zgodnie z nowym rozporządzeniem:

   - beneficjenci, którzy nie dokonali rejestracji od początku 2008 r. lub nie złożyli comiesięcznych wniosków o refundacje składek, będą mieli szansę na otrzymanie pomocy, jeśli do 31 grudnia 2008 r. prześlą do funduszu stosowne dokumenty rejestracyjne oraz złożą wnioski;

   - osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą, która po raz pierwszy składa wniosek o refundację składek, może ją otrzymać już za ten miesiąc, w którym ten wniosek złożyła - pod warunkiem że załączy do niego wymagane dokumenty rejestracyjne (takie jak PESEL, REGON, NIP, kopie dokumentów je potwierdzających oraz kopię aktualnego orzeczenia dotyczącego niepełnosprawności);

   - beneficjenci mają możliwość składania tylko jednego wniosku o refundację Wn-U-G zamiast dwóch (Wn-U i INF-U-G); nowy wzór wniosku zawiera podstawowe dane dotyczące wnioskodawcy, kwoty wnioskowanej refundacji i pomocy de minimis.

   Reasumując, jeżeli do dnia 31 grudnia 2008 r. osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą przekaże do funduszu dokument pisemny potwierdzający dane rejestracyjne lub wniosek o symbolu WN-U oraz informację o symbolu INF-U-G o opłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne za okres od stycznia do października 2008 r., fundusz uzna te dokumenty za skutecznie złożone. Mając na uwadze dobro i interes beneficjentów, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeprowadzi akcję informacyjną, za pośrednictwem prasy ogólnopolskiej, oddziałów funduszu oraz strony internetowej, celem jak najszerszego rozpowszechnienia zmian, jakie przewiduje wspomniane rozporządzenie dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, ubiegających się o refundację składek.

   Jestem przekonana, że podjęte działania wyeliminują niedociągnięcia w funkcjonowaniu funduszu i umożliwią beneficjentom sprawne i punktualne otrzymywanie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

   Łączę wyrazy szacunku

   Sekretarz stanu

   Jarosław Duda

   Warszawa, dnia 3 grudnia 2008 r.