VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa

Odpowiedź ministra skarbu państwa

na interpelację nr 7825

w sprawie egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację poselską posła Jarosława Wałęsy z 9 lutego 2009 r., przekazaną pismem z dnia 13 lutego 2009 r. znak: SPS-023-7825/09, uprzejmie wyjaśniam, iż organizatorem egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych jest Ministerstwo Skarbu Państwa. Egzaminy przeprowadzane są zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem (Dz. U. Nr 198, poz. 2038, z późn. zm.), w wykonaniu dyspozycji ustawowej zawartej w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1998 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.). Dodatkowo kwestie organizacji i przeprowadzania egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych reguluje zarządzenie nr 20 ministra skarbu państwa z dnia 30 czerwca 2008 r.

   Do przeprowadzenia egzaminu powoływana jest komisja egzaminacyjna z listy egzaminatorów ustalanej przez ministra skarbu państwa. Komisja egzaminacyjna zobowiązana jest do przeprowadzenia egzaminu zgodnie z zasadami określonym w ww. aktach oraz do przedłożenia protokołu po zakończeniu egzaminu. Całość dokumentów egzaminacyjnych poddawana jest każdorazowo analizie i weryfikacji.

   Zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady Ministrów egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych ma na celu sprawdzenie wiedzy i predyspozycji kandydata do pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Zakres wiedzy objętej egzaminem dla kandydatów na członków rad nadzorczych, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej, określony został w § 1 ust. 2 ww. rozporządzenia. Stopień trudności pytań egzaminacyjnych zawartych w teście oraz zadawanych bezpośrednio przez komisję egzaminacyjną podlega subiektywnej ocenie osoby przystępującej do egzaminu, która w dużej mierze zależna jest od merytorycznego przygotowania kandydata.

   W ostatnim roku zdawalność egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych wyniosła 44%.

   Bazę pytań do testów egzaminacyjnych ustala minister skarbu państwa. Podstawę konstrukcji pytań stanowią powszechnie obowiązujące akty prawne, normy oraz literatura specjalistyczna, odpowiednio do zakresu tematycznego, o którym mowa powyżej. Baza pytań jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana.

   Udostępnione na stronie internetowej MSP przykładowe pytania części pisemnej egzaminu zostały również przekazane ośrodkom szkoleniowym prowadzącym szkolenia dla kandydatów na członków rad nadzorczych podczas spotkania w dniu 7 stycznia 2009 r. Żaden z ośrodków szkoleniowych nie zgłosił uwag dotyczących ich treści, mimo sugestii ze strony ministerstwa.

   Z poważaniem

   Minister

   Aleksander Grad

   Warszawa, dnia 6 marca 2009 r.