VI kadencja
Interpelacja nr 14933
do ministra finansów
w sprawie księgowania dochodów własnych i darowizn przez warsztaty terapii zajęciowej
W związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych w bieżącym roku zostanie zlikwidowana możliwość księgowania dochodów jednostek organizacyjnych samorządów w ramach konta ˝dochody własne˝. Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) oraz wynikającym z niej rozporządzeniem ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 25 marca 2004 r. warsztaty terapii zajęciowej mogą prowadzić sprzedaż prac wykonanych w ramach terapii zajęciowej prowadzonej w tych placówkach. Paragraf 10 wspomnianego rozporządzenia stwierdza m.in., że:
˝1. Działalność warsztatu jest działalnością o charakterze niezarobkowym.
2. Dochód ze sprzedaży produktów i usług wykonanych przez uczestników warsztatu w ramach realizowanego programu terapii przeznacza się, w porozumieniu z uczestnikami warsztatu, na pokrycie wydatków związanych z integracją społeczną uczestników˝.
Zgodnie z do tej pory obowiązującym prawem warsztaty terapii zajęciowej jako jednostka budżetowa mogły w ten sposób uzyskane środki odkładać na koncie ˝dochody własne˝ i po ich skumulowaniu przeznaczyć je na działania związane z integracją społeczną. Środki te nie podlegały zwrotowi po zakończeniu roku budżetowego. Warto zaznaczyć, że dochody, które uzyskują warsztaty terapii zajęciowej w ramach zapisu wspomnianego rozporządzenia, to zazwyczaj niewielkie kwoty, stąd konieczność ich kumulowania. Tylko tak odłożone środki są w stanie zapewnić sensowne realizowanie zadań z zakresu integracji społecznej, np. finansowanie wycieczek obejmujących udział w życiu kulturalnym czy działaniach społecznych. Istniejące do tej pory rozwiązanie pozwalało na powyższe działania w zgodzie z prawem i sensem istnienia warsztatów terapii zajęciowej, czyli wprowadzeniem w życie zawodowe i społeczne podopiecznych tych placówek osób niepełnosprawnych.
W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi realizacji zapisów § 10 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 25 marca 2004 r. proszę o odpowiedź na pytania:
1. W jaki sposób po wejściu w życie zmian w ustawie o finansach publicznych należy księgować dochody ze sprzedaży produktów i usług wykonanych przez uczestników warsztatów w ramach realizowanego programu terapii? Na jakim koncie należy to wykonać?
2. Czy dochody ze sprzedaży produktów i usług wykonanych przez uczestników warsztatów w ramach realizowanego programu terapii będą mogły w dalszym ciągu być kumulowane (podobnie jak na dotychczasowym koncie dochody własne) poza rok budżetowy?
Z poważaniem
Poseł Marek Cebula
Krosno Odrzańskie, dnia 3 marca 2010 r.