VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 16869

w sprawie nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Jacka Brzezinki w sprawie nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, przesłaną pismem z dnia 20 lipca 2010 r., nr SPS-023-16869/10, uprzejmie przedstawiam, co następuje.

   Przepis art. 40 § 1 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178) stanowi, że umieszczenie nieletniego w policyjnej izbie dziecka musi być konieczne ze względu na okoliczności sprawy i może być zastosowane wobec nieletniego, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez niego czynu karalnego, gdy zachodzi uzasadniona obawa jego ukrycia się lub zatarcia śladów czynu albo gdy nie można ustalić jego tożsamości. Ustanie wskazanych przesłanek umieszczenia nieletniego w policyjnej izbie dziecka rodzi obowiązek jego niezwłocznego zwolnienia.

   Zgodnie z art. 40 § 7 tej ustawy w policyjnej izbie dziecka można umieścić także nieletniego w trakcie samowolnego pobytu poza schroniskiem dla nieletnich lub zakładem poprawczym.

   Obowiązujące przepisy nie przewidują natomiast możliwości umieszczenia w policyjnej izbie dziecka nieletniego, który został zatrzymany w związku z samowolnym oddaleniem się z młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii.

   W świetle przepisu § 10 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz młodzieżowym ośrodku socjoterapii (Dz. U. Nr 178, poz. 1833) nieletni, który został zatrzymany przez Policję w związku z oddaleniem się ze wskazanej w rozporządzeniu placówki, jest odbierany przez jej dyrektora w terminie 48 godzin od powiadomienia przez Policję o fakcie zatrzymania.

   Policja, w przypadku zatrzymania nieletniego, który oddalił się z młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii, powinna umieścić go we właściwej, z uwagi na miejsce zatrzymania, placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego.

   Z powodu braku podstawy prawnej umieszczenie w policyjnej izbie dziecka nieletniego, który dokonał ucieczki z młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii, do czasu odebrania go przez dyrektora jednej z tych placówek, jest niedopuszczalne.

   Kwestia umieszczenia w policyjnej izbie dziecka nieletniego, który oddalił się ze wskazanych wyżej placówek, była omawiana w toku prac Międzyresortowego Zespołu do Spraw Poprawy Skuteczności Wykonania Orzeczeń Sądowych, działającego pod przewodnictwem sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w skład którego wchodzili przedstawiciele Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Edukacji Narodowej, ministra pracy i polityki społecznej oraz ministra zdrowia.

   W nawiązaniu do prac wymienionego zespołu w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowany został projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Projekt przewiduje m.in. rozszerzenie unormowań dotyczących umieszczania nieletnich w policyjnej izbie dziecka poprzez uwzględnienie wypadków ich samowolnego pobytu poza wszystkimi placówkami, w których zostali umieszczeni, a także uwzględnienie innych typowych sytuacji, w których celowość umieszczenia nieletniego w policyjnej izbie dziecka związana jest z tokiem postępowania w sprawie nieletniego.

   Projekt obejmuje propozycję nowelizacji art. 40 § 7 ustawy, umożliwiającą umieszczenie w policyjnej izbie dziecka także nieletniego, który samowolnie oddalił się z młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii, na czas niezbędny do przekazania nieletniego właściwej jednostce, nie dłużej jednak niż na 5 dni. Zgodnie z projektowanym rozwiązaniem zmianami sytuacja prawna nieletniego samowolnie przebywającego poza jednym z tych ośrodków byłaby analogiczna do sytuacji nieletniego w trakcie samowolnego pobytu poza zakładem poprawczym lub schroniskiem dla nieletnich.

   Wskazany powyżej projekt założeń projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich stanowił już przedmiot konsultacji społecznych, a w najbliższych dniach zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Wrona

   Warszawa, dnia 13 sierpnia 2010 r.