VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 202
w sprawie włączenia do programu nauczania w Zespole Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie bezpłatnego kursu prawa jazdy kategorii B
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo Pana Marszałka, znak: SPS-024-202/07, z dnia 31 grudnia 2007 r., przy którym przysłano zapytanie Pana Posła Tomasza Kuleszy w sprawie włączenia do programu nauczania w Zespole Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie bezpłatnego kursu prawa jazdy kategorii B, uprzejmie informuję, co następuje.
Przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) określają m.in., że publiczne szkoły zawodowe realizują obowiązkowe zajęcia edukacyjne, w tym kształcenie zawodowe, w oparciu o:
- szkolne plany nauczania, opracowane na podstawie ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół,
- programy nauczania dla zawodu, uwzględniające podstawy programowe kształcenia w zawodzie - ujętym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Podstawy programowe kształcenia w zawodzie zawierają: założenia programowo-organizacyjne kształcenia w zawodzie, w tym opis kwalifikacji absolwenta, oraz specyficzne wymagania kształcenia w zawodzie, podział godzin na bloki programowe oraz cele i treści dla poszczególnych bloków programowych.
Absolwent, zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodzie i w zależności od zawodu, powinien - lub też nie - nabyć w wyniku kształcenia umiejętności m.in. do prowadzenia i obsługiwania:
- pojazdów silnikowych w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B lub
- ciągnika rolniczego w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii T.
W podstawie programowej kształcenia w zawodzie została określona minimalna liczba godzin w okresie kształcenia przeznaczona na realizację bloków programowych oraz liczba godzin przeznaczona do rozdysponowania przez autorów programów nauczania na dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy, w tym na specjalizację.
Szkoła zawodowa w końcowym etapie kształcenia może realizować specjalizację w zakresie wskazanej tematyki - jeżeli podstawa programowa taką uwzględnia - biorąc pod uwagę potrzeby nie tylko regionalnego rynku pracy, ale także zainteresowania uczniów.
Szkoła prowadząca kształcenie zawodowe powinna realizować program nauczania w zawodzie we wskazanych w podstawie programowej pracowniach posiadających odpowiedni sprzęt i narzędzia.
Absolwenci szkół zawodowych kształcący się w zawodach: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz technik mechanizacji rolnictwa powinni posiadać umiejętność do prowadzenia i obsługi pojazdów silnikowych w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B, natomiast: rolnik, technik rolnik i technik ogrodnik powinni posiadać umiejętność do prowadzenia i obsługi ciągnika rolniczego w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii T, zgodnie z podstawami programowymi kształcenia w tych zawodach (załączniki do rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 4 czerwca 2003 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: cukiernik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych... w Dz. U. Nr 159, poz. 1540).
Przepisy wyżej przywołanej ustawy o systemie oświaty określają, że minister właściwy do spraw oświaty, a także ministrowie właściwi dla zawodów mogą wspierać materialnie i organizacyjnie szkoły i placówki kształcące w danym zawodzie, ale tylko w zakresie zajęć praktycznych oraz stosowania nowoczesnych technik i technologii w procesie kształcenia zawodowego. W związku z powyższym nie ma możliwości włączenia do programu nauczania bezpłatnego kursu prawa jazdy kategorii B, jeżeli takiego wskazania nie ma w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie.
Zespół Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie oraz inne szkoły (w tym rolnicze), prowadzone przez różne organy określone w ustawie o systemie oświaty, mogą z powodzeniem realizować swoje pomysły na rzecz środowiska szkolnego i zawodowego w ramach funkcjonujących programów, często już wpisanych w lokalne strategie rozwoju, przy udziale lokalnych grup działania.
Ubieganie się o przyznanie środków finansowych na realizację zaplanowanych zadań wymaga zawsze dokonania wyboru właściwych programów, złożenia wniosków oraz spełnienia wymagań określonych w poszczególnych programach.
Programy takie, dające ogromne możliwości do realizacji oddolnych inicjatyw, są udostępnione na stronach internetowych: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny ˝Kapitał ludzki˝) oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Program Operacyjny ˝Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2008-2013˝).
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Artur Ławniczak
Warszawa, dnia 14 stycznia 2008 r.