VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie zasadności wprowadzenia kuratora do Polskiego Związku Piłki Nożnej

Odpowiedź ministra sportu i turystyki

na zapytanie nr 2779

w sprawie zasadności wprowadzenia kuratora do Polskiego Związku Piłki Nożnej

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie posła na Sejm RP Grzegorza Tobiszowskiego, przekazane pismem z dnia 15 listopada 2008 r. (sygn. SPS-024-2779/08), w sprawie zasadności wprowadzenia kuratora do Polskiego Związku Piłki Nożnej, uprzejmie informuję, co nastepuje.

   Kurator w Polskim Związku Piłki Nożnej został powołany postanowieniem Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim na wniosek ministra sportu i turystyki z dnia 26 września br. o zawieszenie władz - Zarządu PZPN, Komisji ds. Nagłych PZPN oraz Komisji Rewizyjnej PZPN.

   Wniosek został złożony do trybunału arbitrażowego przy PKOL przez ministra sportu i turystyki w związku z ustaleniami poczynionymi w trakcie postępowania kontrolnego w Polskim Związku Piłki Nożnej.

   Polski Związek Piłki Nożnej, tak samo jak inne polskie związki sportowe, działa na podstawie przepisów prawnych, w tym szczególności ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298, z późn. zm.), ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675, z późn zm.) oraz ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.) i podlega nadzorowi ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.

   Liczne sygnały dotyczące PZPN napływające do ministra sportu i turystyki potwierdziły słuszność kierunku działań podjętych przez ministra sportu i turystyki. Otrzymywane informacje dotyczyły zarówno bieżącej działalności władz PZPN, jak i braku realizacji konkretnych ustaleń, do których podjęcia wielokrotnie publicznie zobowiązywał się Zarząd PZPN - w tym miejscu można przywołać sprawę wielokrotnych deklaracji odnośnie terminów wyborów w związku czy brak skutecznych działań w walce ze zjawiskiem korupcji. To również problemy korupcji wpłynęły na opóźnienie rozgrywek ekstraklasy obecnego sezonu i doprowadziły do istnego chaosu w poczynaniach władz PZPN i sporów kompetencyjnych odnośnie podmiotu uprawnionego do podejmowania ostatecznych decyzji o kształcie ligi.

   Działając na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym w dniu 6 sierpnia br. minister sportu i turystyki podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli w PZPN.

   Przeprowadzona kontrola Polskiego Związku Piłki Nożnej obejmowała działalność PZPN pod względem zgodności z prawem, statutem i regulaminami wewnętrznymi. Przedmiotem kontroli było zbadanie prawidłowości działalności organów i władz związku, w szczególności prawidłowość podejmowanych i realizowanych przez Zarząd PZPN decyzji i uchwał według kompetencji wskazanych w Statucie PZPN. Poczynione ustalenia uzasadniały celowość decyzji o zastosowaniu środka nadzoru w postaci zwrócenia się do Trybunału Arbitrażowego PKOL o zawieszenie w czynnościach władz odpowiedzialnych za ustalone nieprawidłowości w Polskim Związku Piłki Nożnej.

   Należy zauważyć, że kurator został wprowadzony nie przez ministerstwo czy ministra sportu i turystyki, ale - jak wskazano powyżej - przez Trybunał Arbitrażowy do Spraw Sportu na wniosek Ministra Sportu i Turystyki.

   Środek nadzoru, którym było wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Arbitrażowego przy PKOL, zastosowany przez ministra sportu i turystyki osiągnął cel w postaci naprawy nieprawidłowości wykazanych podczas działań kontrolnych w PZPN.

   Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, zapoznając się z treścią przedmiotowego wniosku zawierającego wykazane nieprawidłowości w działalności władz PZPN: niezgodności działania PZPN z prawem, własnym statutem oraz regulaminami, zobowiązał się do podjęcia wszystkich niezbędnych kroków mających na celu umożliwienie sprawnego i zgodnego z prawem - zarówno prawem powszechnym i związkowym działania związku. Zobowiązanie to przybrało formę porozumienia podpisanego przez przedstawicieli PZPN, kuratora tymczasowego oraz członka Niezależnej Komisji Wyborczej w dniu 8 października 2008 r. W tym samym porozumieniu Zarząd PZPN oświadczył i zapewnił, że w przypadku wycofania kuratora podda się nadzorowi Niezależnej Komisji Wyborczej odnośnie czynności, które będzie podejmować w celu doprowadzenia do usunięcia stwierdzonych uchybień i ich skutków.

   Minister sportu i turystyki otrzymał również deklaracje FIFA i UEFA złożone 10 października br. na posiedzeniu Niezależnej Komisji Wyborczej w Zurychu, dotyczące współpracy z Ministrem Sportu i Turystyki w zwalczaniu przestępczej działalności w polskiej piłce nożnej.

   W dniu 13 października br. odbyło się w Warszawie posiedzenie Zarządu PZPN, którego przedmiotem było zatwierdzenie oraz przyjęcie do wykonania porozumienia z dnia 8 października 2008 r., w sprawie realizacji ustaleń i zarzutów zawartych w treści wniosku ministra sportu i turystyki o zawieszenie w czynnościach władz Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zarządu, Komisji ds. Nagłych oraz Komisji Rewizyjnej, i wyznaczenie kuratora.

   W celu realizacji powyższego porozumienia Zarząd PZPN podjął 24 uchwały celem naprawy nieprawidłowości wskazanych we wniosku ministra sportu i turystyki z dnia 26 września br. Jednocześnie odnośnie działań wykraczających poza zakres kompetencji Zarządu PZPN zostały podjęte przez Zarząd PZPN uchwały zgodnie z którymi Walne Zgromadzenie Delegatów PZPN miało potwierdzić te działania władz PZPN w efekcie których miało dojść do naprawy wskazanych przez ministra sportu i turystyki niezgodności z przepisami w działalności związku.

   Z czynnościami podjętymi przez Zarząd PZPN zapoznała się Niezależna Komisja Wyborcza. Niezależna Komisja Wyborcza w dniu 15 października br. wydała oświadczenie, w którym, mając na uwadze podjęte działania naprawcze Zarządu PZPN, zarekomendowała ministrowi sportu i turystyki wycofanie z Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim wniosku o zawieszenie w czynnościach władz PZPN.

   Mając na uwadze poczynione działania zmierzające do poprawy sytuacji w Polskim Związku Piłki Nożnej, minister sportu i turystyki wycofał w dniu 17 października br. wniosek o zawieszenie w czynnościach władz PZPN i wniósł o umorzenie postępowania prowadzonego przed Trybunałem Arbitrażowym do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim. W dniu 21 października br. Trybunał Arbitrażowy do Spraw Sportu przy PKOL wydał postanowienie o umorzeniu postępowania na skutek cofnięcia wniosku.

   W dniu 30 października br. odbyły się wybory nowych władz Polskiego Związku Piłki Nożnej.

   Przedstawiając powyższe okoliczności i wydarzenia dotyczące sprawy Polskiego Związku Piłki Nożnej, zapewniam, że dobro polskiej piłki nożnej oraz każdej innej dyscypliny sportu jest celem wszystkich podejmowanych działań leżących w kompetencji ministra sportu i turystyki.

   Z poważaniem

   Minister Mirosław Michał Drzewiecki

   Warszawa, dnia 2 grudnia 2008 r.