VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 2442
w sprawie postępu prac legislacyjnych nad biopaliwami
Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem z dnia 26 września 2008 r. znak: SPS-024-2442/08 (nadesłanym przy piśmie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 7 października 2008 r. znak: RR te.st-070/100/08), przy którym zostało przekazane zapytanie poselskie pana posła Janusza Dzięcioła w sprawie postępu prac legislacyjnych nad regulacjami prawnymi w zakresie ulg w podatku akcyzowym dla biopaliw, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Na wstępie pragnę zauważyć, że przepisy o podatku akcyzowym nie regulują kwestii związanych z wprowadzaniem na rynek biokomponentów i biopaliw. Kwestie te stanowią przedmiot regulacji zawartych w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199, z późn. zm.), w zakresie której właściwy jest minister gospodarki.
Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia wykonawcze regulują natomiast kwestie dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych. Przepisy te zawierają m.in. regulacje dotyczące ulg w podatku akcyzowym dla biokomponentów i paliw silnikowych z zawartością biokomponentów.
W dniu 11 maja 2007 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 99, poz. 666). Ustawa ta, nowelizująca ustawę z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.), przewiduje jedynie wprowadzenie nowych, obniżonych stawek akcyzy dla benzyn silnikowych objętych kodem CN 2710 11 45 i 2710 11 49, olejów napędowych objętych kodem CN 2710 19 41, wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn silnikowych i olejów napędowych z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa. Zauważyć przy tym należy, że na mocy powyższej ustawy zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym ustalono maksymalne ulgi w podatku akcyzowym z tytułu dodawania biokomponentów do paliw silnikowych, dopuszczalne zgodnie z dyrektywą Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.
Stosownie do postanowień art. 5 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przepisy art. 1 i 2 tej ustawy (w których określono m.in. obniżone stawki podatku akcyzowego dla paliw silnikowych z zawartością biokomponentów), stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.
W związku z powyższym marszałek Sejmu RP, działając zgodnie z ustawą z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404), wystąpił do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o dokonanie notyfikacji programu pomocowego zawartego w ustawie z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Procedura notyfikacji przedmiotowego programu pomocowego, prowadzona zgodnie z przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, jest obecnie w toku. W związku z faktem, iż decyzja w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w zakresie ulg w podatku akcyzowym dla biopaliw leży w gestii Komisji Europejskiej, nie jest możliwe wskazanie ostatecznego terminu zakończenia procedury notyfikacji i daty, od której ulgi te będą mogły być stosowane.
Podkreślenia wymaga fakt, że wprowadzone na mocy ustawy z dnia 11 maja 2007 r. obniżone stawki podatku akcyzowego, które będą stosowane od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tej ustawie ze wspólnym rynkiem, zastąpią stosowane obecnie zwolnienia od podatku akcyzowego dla paliw silnikowych z zawartością biokomponentów oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, uregulowane w § 12 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500, z późn. zm.).
Dodatkowo należy zauważyć, iż obecnie prowadzone są w Sejmie prace nad projektem nowej ustawy o podatku akcyzowym. W nowym porządku prawnym przewidywane są ulgi w podatku akcyzowym dla biokomponentów i biopaliw (w postaci obniżonych stawek podatku akcyzowego) na takim samym poziomie, jak określone w ustawie z dnia 11 maja 2007 r. nowelizującej ustawę z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Jacek Kapica
Warszawa, dnia 24 października 2008 r.