VI kadencja

Interpelacja w sprawie budowy stacji bazowych telefonii komórkowych w bliskim sąsiedztwie skupisk ludzkich

Interpelacja nr 23188

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie budowy stacji bazowych telefonii komórkowych w bliskim sąsiedztwie skupisk ludzkich

   Szanowny Panie Premierze! Zwracam się do Pana Premiera z interpelacją w sprawie budowy stacji bazowych telefonii komórkowych w bliskim sąsiedztwie skupisk ludzkich.

   W Polsce obserwujemy gwałtowny rozwój telefonii komórkowej. Jednym z jego widocznych znaków jest powstawanie stacji bazowych. Wiele kontrowersji wzbudza lokalizacja tych stacji w sąsiedztwie skupisk ludzkich, o czym świadczą liczne apele mieszkańców sprzeciwiających się budowaniu masztów telefonii komórkowych w ich najbliższym otoczeniu.

   Pola elektromagnetyczne są powszechnym składnikiem środowiska życia ludzi. Jednak w zależności od natężenia i częstotliwości poszczególnych fal elektromagnetycznych ich oddziaływanie może być niebezpieczne dla życia ludzkiego, żywych organizmów, jak i środowiska. W sprawie obaw dotyczących wpływu pól elektromagnetycznych na zdrowie stanowisko zajął Parlament Europejski w rezolucji z dnia 2 kwietnia 2009 r., w której stwierdził, że alarmujące sygnały pochodzące od obywateli Europy (np. Niemcy) wskazują, że w interesie wspólnotowym jest przeprowadzenie testów i badań nad pośrednimi i bardzo niskimi falami elektromagnetycznymi.

   Natężenia lub dawki promieniowania niższe od przyjętych ustawowo norm mogą wywołać trudne do przewidzenia skutki w środowisku i wpływać negatywnie na zdrowie ludzi (objawy sercowo-naczyniowe, zwiększenie częstości występowania nowotworów, choroby skóry itp.). Ryzyko zdrowotne organizmów żywych rośnie przede wszystkim z czasem działania promieniowania elektromagnetycznego, a nie tylko ze wzrostem jego poziomu. Dlatego razi brak regulacji prawnych odnoszących się do czasu oddziaływania na ludność pól elektromagnetycznych wokół baz telefonii komórkowych. W praktyce ochrony ludności przed tym promieniowaniem należałoby podczas procedury poprzedzającej budowę nowej stacji bazowej uwzględnić także prognostyczną ocenę wpływu na stan środowiska jej anten, wraz z istniejącym poziomem promieniowana pochodzącym od innych, już działających w okolicy źródeł. Często bowiem kolejne stacje bazowe są umieszczanie w bliskiej odległości od już istniejących. Taka sytuacja jest np. we wsi Miedźno w powiecie kłobuckim, gdzie planowana jest lokalizacja już czwartej stacji bazowej telefonii komórkowej.

   Mimo pozornie uregulowanej prawnie sytuacji powstawania baz telefonii komórkowej w praktyce często dochodzi do zaniechania czynności, do których zobligowane są organy wydające zgodę na funkcjonowanie takich stacji bazowych w określonej miejscowości. Mieszkańcy, których domostwa bezpośrednio sąsiadują z planowaną budową bazy, nie są traktowani jako strona w postępowaniu. Zdarza się również, że decyzje są wydawane jedynie na podstawie informacji zawartych w projekcie budowlanym, bez przedstawienia przez inwestora raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Ponadto brak jest niezależnej i specjalistycznej jednostki badawczej, wskutek czego w przypadku potrzeby przeprowadzenia badań nad poziomem wskaźników pola elektromagnetycznego wojewódzka państwowa inspekcja sanitarna występuje do firmy, która jest właścicielem stacji bazowej, o ich zrealizowanie.

   W związku z powyższym proszę Pana Premiera o odpowiedź na pytania:

   1. Czy wobec ww. argumentów rząd rozważy zaostrzenie przepisów prawnych dotyczących procedury dopuszczenia do budowy stacji bazowych telefonii komórkowej w pobliżu skupisk ludzkich?

   2. Czy w świetle coraz powszechniejszych sygnałów o szkodliwości promieniowania elekromagnetycznego zostaną zaostrzone jego dopuszczalne normy?

   3. Czy prowadzone są badania dotyczące wpływu pól elektromagnetycznych na środowisko, organizmy żywe i zdrowie człowieka, z uwzględnieniem czasu ich oddziaływania?

   4. Czy przy planowaniu budowy kolejnej wieży w bliskim sąsiedztwie domostw i stojących już innych przekaźników okoliczni mieszkańcy nie powinni stanowić strony postępowania?

   Z poważaniem

   Poseł Jadwiga Wiśniewska

   Warszawa, dnia 20 czerwca 2011 r.