VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie współpracy wizowej Polski i Australii

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 21986

w sprawie współpracy wizowej Polski i Australii

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Michała Stuligrosza (pismo nr SPS-023-21986/11 z dnia 11 kwietnia br.) w sprawie współpracy wizowej Polski i Australii, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych popiera pomysł zawarcia z Australią dwustronnej umowy o wymianie młodzieży typu zwiedzaj i pracuj.

   Australia proponuje zagranicznym partnerom dwa rodzaje umowy zwiedzaj i pracuj: Working Holiday i Work and Holiday. Proponowane umowy są ze sobą w wielu aspektach zbieżne. Umowy przeznaczone są dla ludzi młodych, w wieku 18-30 lat. Aplikanci muszą wykazać się zabezpieczeniem finansowym pobytu (gotówka, środki na koncie bądź karcie kredytowej w wysokości co najmniej 5000 AUD, czyli około 14 000 PLN) i biletem powrotnym. Uczestnicy programu mogą pracować w Australii przez okres 6 miesięcy i studiować przez maksymalnie 4 miesiące. Okres ważności wiz wynosi 1 rok.

   Umowy te jednak mają również zasadnicze różnice. Umowy Work and Holiday są mniej korzystne, ponieważ w przeciwieństwie do umów Working Holiday przewidują liczne ograniczenia, między innymi limit osób uczestniczących w programie, od stu do kilkuset, podlegający rocznej ewaluacji. Od aplikantów wymaga się uzyskania zaświadczenia popierającego ze strony władz jego kraju. Uczestnik programu Work and Holiday musi wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego oraz być studentem szkoły wyższej bądź znajdować się na drodze w tym kierunku prowadzącej.

   Podstawowym kryterium branym pod uwagę przez władze australijskie przy wyborze typu umowy i jej negocjacji jest kwestia nieprzekraczania przez obywateli danego kraju okresu ważności wizy i mieszczenie się poniżej poziomu średniego wskaźnika overstay rate. Australia podpisała umowę Working Holiday z około 20 państwami, głównie z Europy Zachodniej i Azji (między innymi z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami, Estonią, Japonią, Koreą Południową i Tajwanem). Porozumienie Work and Holiday posiada z takimi państwami jak: Iran, Indonezja, Turcja i USA.

   Z przykrością informuję, że pod koniec 2008 r. Związek Australijski zawiesił negocjacje wszystkich umów Working Holiday, uzasadniając to globalnym kryzysem gospodarczym i obawą przed wzrostem bezrobocia w kontekście dużej skali istniejących programów wymiany młodzieży. W lutym 2010 r. wznowiono proces negocjacyjny umów Work and Holiday, ograniczając go do sześciu państw określonych jako priorytetowe. Polska niestety nie znalazła się na tej liście, a strona australijska oficjalnie wyklucza jej poszerzenie. Z uwagi na powyższe uwarunkowania wstrzymany został również proces negocjacji z Polską.

   Ambasada RP w Canberze regularnie monitoruje aktualny stan, który jednak nie zmienił się do chwili obecnej. Z informacji uzyskanych przez ambasadę w Ministerstwie Imigracji i Obywatelstwa w dniu 18 kwietnia 2011 r. wynika, że resort nie planuje w najbliższej przyszłości wznowienia bądź otwarcia negocjacji. Stanowisko strony australijskiej jest uzasadniane ogólnymi względami ekonomicznymi. W ocenie Ambasady RP w Canberze nie ulegnie ono zmianie w najbliższym czasie, a zatem w tej sytuacji zawarcie umowy zwiedzaj i pracuj z Australią w którejkolwiek wersji jest mało realne.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Jan Borkowski

   Warszawa, dnia 28 kwietnia 2011 r.