VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie aktualnej sytuacji w Walcowni Rur Jedność SA w Siemianowicach Śląskich

Odpowiedź ministra skarbu państwa

na zapytanie nr 1888

w sprawie aktualnej sytuacji w Walcowni Rur Jedność SA w Siemianowicach Śląskich

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 17 czerwca 2008 r. zawierające zapytanie pani poseł Marii Nowak w sprawie aktualnej sytuacji Walcowni Rur Jedność sp. z o.o. z siedzibą w Siamianowicach Śląskich uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

   1. Czy jest prawdą, że były prowadzone rozmowy z potencjalnym inwestorem, który chciał kupić walcownię w Siemianowicach Śląskich?

   Negocjacje z inwestorami zainteresowanymi składnikami majątkowymi inwestycji, jaką jest walcownia ciągła rur bez szwu w Siemianowicach Śląskich, prowadzone są od 2005 r. Negocjacje prowadzi grupa kapitałowa Towarzystwa Finansowego Silesia sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (TFS), tj. spółka z większościowym (99,6%) udziałem Skarbu Państwa, posiadająca status państwowej osoby prawnej. W 2007 r. przedsiębiorca ten prowadził szczegółowe negocjacje w przedmiocie walcowni w Siemianowicach Śląskich z wiodącym rosyjskim producentem rur TMK oraz Alchemia SA z siedzibą w Warszawie. W wyniku przedmiotowych negocjacji w dniu 29 stycznia 2008 r. z Alchemia SA została zawarta warunkowa zobowiązująca umowa (zwana dalej umową), umożliwiająca TFS wyjście kapitałowe i finansowe z walcownią rur w Siemianowicach Śląskich oraz Zawadzkiem (Walcownia Rur Andrzej sp. z o.o., w której TFS posiada 68,97% udział w kapitale zakładowym).

   2. Jakie były przyczyny niepodpisania z nim umowy? Czy rezygnacja nastąpiła ze strony Ministerstwa Skarbu Państwa?

   Parametry finansowe określone w umowie w marcu i kwietniu 2008 r. były przedmiotem badania wybranego przez Radę Nadzorczą TFS renomowanego audytora KPMG Advisory sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie. Z szacunków audytora wynika, że ustalona w umowie cena wyjścia kapitałowego TFS z Walcowni Rur Andrzej sp. z o.o. została określona poniżej wartości rynkowej. Nadto umowa zawierała szereg obszarów ryzyka, które mogły ulec konkretyzacji w postaci określonych roszczeń wobec TFS. Z uwagi na powyższe okoliczności oraz usztywnienie stanowiska negocjacyjnego Alchemia SA (brak woli zmiany postanowień umowy) do dnia 16 maja 2008 r. nie zostały zrealizowane określone w umowie warunki zawieszające w postaci wyrażenia zgody przez:

   a) Zgromadzenie Wspólników TFS (de facto Skarbu Państwa) w trybie korporacyjnym,

   b) ministra skarbu państwa w trybie art. 5a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 493, ze zm.),

   co czyni przedmiotową umowę bezskuteczną.

   3. Jaki jest pomysł na zagospodarowanie majątku Walcowni Rur Jedność SA w Siemianowicach Śląskich?

   W dniu 23 stycznia 2008 r. Walcownia Rur Jedność sp. z o.o. została postawiona w stan upadłości mającej na celu likwidację majątku dłużnika. Stąd też wszystkie czynności w odniesieniu do tego przedsiębiorcy podlegają reżimowi ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 60, poz. 535, ze zm.) i realizowane są przez organy postępowania upadłościowego, w szczególności syndyka masy upadłości.

   Nadto należy zaznaczyć, że w dniu 23 października 2007 r. Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy publicznej udzielonej WRJ sp. z o.o. i WRJ Serwis sp. z o.o., które obecnie jest w toku. Stąd też realizowane w odniesieniu do ww. walcowni czynności prawne podlegają szczególnemu monitorowaniu Komisji Europejskiej w obszarze pomocy publicznej.

   W ocenie Ministerstwa Skarbu Państwa uzasadnione jest wycofanie się grupy kapitałowej TFS z obszaru działalności dotyczącego walcowni rur bez szwu poprzez zbycie wszystkich składników majątkowych znajdujących się w dyspozycji grupy związanych z przedmiotowymi walcowniami. Realizacja tego procesu powinna następować w trybie otwartego i przejrzystego postępowania na zbycie wszystkich składników majątkowych związanych z walcowniami rur bez szwu, które znajdują się w dyspozycji grupy kapitałowej TFS.

   Z poważaniem

   Minister

   Aleksander Grad

   Warszawa, dnia 14 lipca 2008 r.