VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 2912
w sprawie osób przekazujących żywność w drodze darowizny
Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Pana Marszałka z dnia 28 listopada 2008 r., znak: SPS-024-2912/08, przy którym przesłane zostało zapytanie pani poseł Krystyny Łybackiej w związku z wprowadzonymi zmianami ustawowymi dotyczącymi podatku VAT, uprzejmie informuję:
W świetle regulacji zawartych w przepisach art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne przekazanie towarów należących do podatnika, w tym m.in. żywność, na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, wyłącznie wtedy gdy podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tym przekazaniem. W sensie ekonomicznym, uwzględniając zasady określenia podstawy opodatkowania przy darowiźnie towarów (m.in. żywności), podatek VAT naliczony od darowizny towarów co do zasady nie obciąża darczyńcy, gdyż odlicza on podatek od towarów i usług zawarty w zakupach związanych z tą darowizną.
Ponadto pragnę zauważyć, iż przy noweli ww. ustawy, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2008 r., zastosowano istotne rozwiązanie mające wpływ na wymiar kwoty podatku w odniesieniu do darowizn (m.in. żywności). Zgodnie z brzmieniem znowelizowanego art. 29 ust. 10 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów bez podatku, a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Zmiana ta oznacza, że przy określeniu podstawy opodatkowania (np. żywności) uwzględnia się realną wartość darowanych towarów, a nie wartość historyczną.
W świetle ww. uregulowań nie mogę podzielić stanowiska pani poseł, iż dotychczasowe rozwiązania w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizn towarów (np. żywności) mogłyby być przyczyną bankructwa firmy i w efekcie powodować rezygnację z prowadzonej działalności gospodarczej. Brak jest zatem uzasadnienia do wprowadzenia rozwiązań, które umożliwiłyby zastosowanie abolicji podatkowej w odniesieniu do darowizn towarów (np. artykułów żywnościowych), dokonywanych przed wejściem w życie ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320).
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Ludwik Kotecki
Warszawa, dnia 16 grudnia 2008 r.