VI kadencja
Zapytanie nr 3092
do ministra zdrowia
w sprawie problemów z przyznaniem podwyżek ratownikom medycznym zatrudnionym na podstawie kontraktów
Szanowna Pani Minister! Wobec wielu sygnałów docierających do mojego biura poselskiego zwracam się do Pani minister o wyjaśnienie sytuacji grupy zawodowej, jaką są ratownicy medyczni.
To właśnie ratownicy medyczni codziennie dzięki swoim umiejętnościom, wiedzy i zaangażowaniu w pracę ratują życie setek Polaków. Zapewnienie należytego bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków zależy więc w dużym stopniu od sytuacji w ratownictwie medycznym, a ta, jak wynika z tegorocznych protestów, nie jest najlepsza. Podpisane przez Ministerstwo Zdrowia i związki zawodowe reprezentujące pracowników ratownictwa medycznego porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń i przeznaczenie na ten cel z rezerwy celowej budżetu państwa 130 mln zł było krokiem ku normalizacji sytuacji.
Niestety, z docierających do mnie informacji wynika, że mimo przyznanych pieniędzy większość ratowników medycznych w województwie warmińsko-mazurskich nie otrzyma obiecanej wcześniej podwyżki. Zdecydowana większość dyrektorów szpitali uznała, że przyznane pieniądze nie trafią do ratowników medycznych, gdyż ci z reguły zatrudnieni zostali w oparciu o tzw. kontrakty i podwyżki objąć mogą wyłącznie stosunkowo niewielką ilość ratowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Tymczasem sami dyrektorzy szpitali konsekwentnie dążą do przechodzenia przez ratowników medycznych z umów o pracę na kontrakty, a takim osobom dyrekcja odmawia zwiększenia wynagrodzenia.
Proszę Panią Minister o ustosunkowanie się do przedstawionego przeze mnie problemu oraz odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy znane są Pani Minister opisane przeze mnie problemy z otrzymaniem obiecanych podwyżek dla ratowników zatrudnionych na podstawie kontraktu?
2. Czy Pani Minister, występując o przeznaczenie z rezerwy celowej budżetu państwa kwoty 130 mln zł na podwyżki dla ratowników medycznych, miała na myśli wszystkich ratowników czy tylko grupę pracowników zatrudnionych na umowę o pracę?
3. Czy i w jaki sposób wojewodowie kontrolują zgodność wydatkowania przyznanych pieniędzy przez dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej?
4. Czy środki przyznane z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczane są na finansowanie innych form działalności zakładów opieki zdrowotnej jak zakup sprzętu medycznego, modernizacje szpitali itp.?
5. Co zamierza Pani zrobić, aby poprawić sytuację ratowników medycznych zatrudnionych na podstawie kontraktów?
Z poważaniem
Poseł Aleksander Marek Szczygło
Olsztyn, dnia 17 grudnia 2008 r.