VI kadencja

Zapytanie w sprawie interpretacji przepisów dotyczących służebności przesyłu

Zapytanie nr 4739

do ministra infrastruktury

w sprawie interpretacji przepisów dotyczących służebności przesyłu

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z pytaniami zgłaszanymi przez wielu samorządowców do mojego biura poselskiego prosiłbym o wyjaśnienie dotyczące prawidłowego stosowania przepisów dotyczących służebności przesyłu.

   Zgodnie z art. 3051 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

   Natomiast na podstawie art. 40 ust. 1-3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.) zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. Zezwolenie takie dotyczy m.in. umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a za zajęcie pasa drogowego w tym celu pobiera się opłatę.

   W związku z powyższym chciałbym zapytać Pana Ministra:

   1. Czy w przypadku umieszczania przez przedsiębiorców w pasach drogowych dróg gminnych, powiatowych lub wojewódzkich linii energetycznych, wodociągowych, ciepłowniczych lub gazowych, niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, zarządca drogi (gmina, powiat lub województwo) powinien pobierać, oprócz opłat za zajęcie pasa drogowego na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, również wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu, o którym mowa w art. 3052 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny?

   2. Czy wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu, o którym mowa w art. 3052 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, może być pobierane również w przypadku urządzeń umieszczonych przez przedsiębiorców przed dniem 3 sierpnia 2008 r.?

   Z poważaniem

   Poseł Kazimierz Gwiazdowski

   Warszawa, dnia 8 września 2009 r.