VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 4955
w sprawie orzeczeń o niepełnosprawności wydawanych chorym dzieciom, w kontekście możliwości parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 16 września 2008 r., znak: SPS-023-4955/08, interpelację panów posłów Tomasza Smolarza i Romana Brodniaka z dnia 5 września 2008 r. w sprawie orzeczeń o niepełnosprawności wydawanych chorym dzieciom, w kontekście możliwości parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych, uprzejmie wyjaśniam:
W obecnym stanie prawnym rodzice dzieci niepełnosprawnych nie mogą korzystać, na podstawie karty parkingowej, z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, ponieważ brak jest formalno-prawnej podstawy do wydania karty parkingowej osobom niepełnosprawnym poniżej 16 roku życia, legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. Zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) kartę parkingową wydaje się osobie na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N lub na podstawie orzeczenia wydanego przez organy rentowe, równoważnego na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności. Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane osobom przed ukończeniem 16 roku życia nie zostały w przepisie art. 8 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazane jako podstawa do wydania karty parkingowej, uniemożliwiając tym samym wydanie tej karty dla niepełnosprawnych dzieci do 16 roku życia, i w konsekwencji pozbawiając niepełnosprawne dzieci i ich rodziców możliwości korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie pragnę zauważyć, iż posiadanie przez osobę niepełnosprawną karty parkingowej nie zwalnia takiej osoby, w świetle przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, z opłat z tytułu parkowania na miejscu wyznaczonym dla osoby niepełnosprawnej.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), wydane na podstawie art. 7 ust 2 przedmiotowej ustawy, pozwala osobom niepełnosprawnym o obniżonej sprawności ruchowej, kierującym pojazdem samochodowym oraz kierującym pojazdem przewożącym takie osoby, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do następujących znaków drogowych:
- zakaz ruchu w obu kierunkach,
- zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych,
- zakaz wjazdu autobusów,
- zakaz wjazdu motocykli,
- zakaz wjazdu motorowerów,
- zakaz postoju,
- zakaz postoju w dni nieparzyste,
- zakaz postoju w dni parzyste,
- strefa ograniczonego postoju.
Zwolnienie osób niepełnosprawnych z opłat z tytułu parkowania na miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych jest każdorazowo konsekwencją decyzji właściwych organów gminy, zgodnie z art. 13b ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.).
Jednocześnie informuję Pana Marszałka, iż problem związany z niemożliwością wydania karty parkingowej niepełnosprawnym dzieciom pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, będący sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej sygnalizował w roku ubiegłym ministrowi infrastruktury, do którego właściwości należą sprawy związane z ruchem drogowym. W następstwie podjętych prac legislacyjnych nad projektem ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, który zmienia m.in. zapis art. 8 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, minister pracy i polityki społecznej zgłosił do przedmiotowego projektu (pismem z dnia 16 września 2008 r., znak: DP-I-022-1726-TP/08) uwagi zawierające propozycję zmiany zapisów art. 8 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie dotyczącym wskazania orzeczenia o niepełnosprawności, wydawanego osobom przed 16 rokiem życia, jako podstawy wydania karty parkingowej.
Pragnę równocześnie poinformować Pana Marszałka, iż niezależnie od prac prowadzonych nad przedmiotową nowelizacją, z inicjatywy grupy senatorów podjęte zostały prace nad nowelizacją przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, mające również na celu umożliwienie wydawania kart parkingowych niepełnosprawnym dzieciom (druk senacki nr 177 i 177S).
Łączę wyrazy szacunku
Sekretarz stanu
Jarosław Duda
Warszawa, dnia 3 października 2008 r.