VI kadencja
Zapytanie nr 9422
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie dziedziczenia składki emerytalnej
Zwracam się z zapytaniem do Pani Minister w sprawie dziedziczenia składki emerytalnej.
Obecna składka emerytalna w całości wpłacana jest do ZUS (19,52%). Płacona jest w połowie przez pracownika i pracodawcę. Składka, która w ZUS pozostaje, jest wypłacana m.in. na bieżące potrzeby, np. emerytury (umowa pokoleniowa). Pieniądze ze składek emerytalnych nie są dziedziczne, podlegają jedynie rewaloryzacji. Pieniądze wpłacone do OFE, po potrąceniu prowizji, przeliczane są na jednostki rozrachunkowe, a następnie lokowane w bezpieczne inwestycje. Przy wpłacie do ZUS są jeszcze inne składki: rentowa, chorobowa, wypadkowa, zdrowotna, Fundusz Pracy itp. Pieniądze gromadzone przez OFE podlegają dziedziczeniu. Środki te stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie rodziny. Przyrost następuje piramidalnie. Zgromadzona kwota zarabia cały czas. Średnio zgromadzony kapitał jest podwajany przez zyski inwestycyjne co 5-6 lat. Proponowane przez rząd zmiany (dodatkowe 5% składki do ZUS) przy zachowaniu ogólnej składki na poziomie 19,52% oznaczać może jedynie zmierzch funduszy emerytalnych. Jeżeli zmiany te zostaną wprowadzone, powstają następującej treści pytania:
1. Czy te 5% składki emerytalnej, które obecnie podlega dziedziczeniu, po przyłączeniu do składki do ZUS nadal będzie dziedziczne?
2. Czy w związku z przesunięciem tych 5% do I filara nie powstaną w ZUS koszta w związku z powstaniem nowej administracji?
Z poważaniem
Poseł Daniela Chrapkiewicz
Starogard Gdański, dnia 5 kwietnia 2011 r.