VI kadencja

Interpelacja w sprawie skutków powodzi i działań podejmowanych przez rząd na rzecz poszkodowanych w pow. grodzkim Zabrze w latach 1997-2010

Interpelacja nr 17249

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie skutków powodzi i działań podejmowanych przez rząd na rzecz poszkodowanych w pow. grodzkim Zabrze w latach 1997-2010

   Szanowny Panie Premierze! Działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199, z późn. zm.), proszę o udzielenie informacji w przedstawionej poniżej sprawie.

   Ostatnia powódź, jaka nawiedziła południe kraju, poczyniła ogromne szkody, które trudno będzie zlikwidować przez najbliższe lata. Ucierpiały infrastruktura, obiekty użyteczności publicznej. Ogromne straty poniosły osoby prywatne i przedsiębiorcy. Pan Premier, odwiedzając zalane tereny, obiecywał wielokrotnie pełną rekompensatę poniesionych strat. Udzielana pomoc dla wszystkich poszkodowanych miała być proporcjonalna do poniesionych strat.

   Prawie dwa miesiące po powodzi do wielu osób nie dotarła jeszcze pomoc. Jak pokazała praktyka działania przedstawicieli rządu, często wysokość poniesionych strat nie jest głównym kryterium przyznawania pomocy. Są to zjawiska niepokojące i wymagają głębszej analizy.

   W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera z następującymi pytaniami. Odpowiedzi na nie proszę umieścić w zamieszczonych poniżej tabelkach.

   1. Jakie straty w wyniku powodzi poniosła infrastruktura drogowa w latach 1997-2010? Jaką pomoc uzyskał samorząd na pokrycie tych strat (tab. 1.)*?

   2. Jakie budynki użyteczności publicznej zostały zniszczone przez powodzie w latach 1997-2010? Jaka była wartość zniszczeń? Na jaką pomoc mogli liczyć właściciele i zarządcy budynków w odbudowie zniszczonych obiektów (tab. 2.)*?

   3. Jakie straty powodziowe odniosły osoby indywidualne? Jaka była pomoc publiczna dla tych osób (tab. 3.)*?

   4. Jakie szkody wyrządziły powodzie podmiotom gospodarczym? Na jaką pomoc publiczną mogli oni liczyć (tab. 4.)*?

   5. Jakie straty wyrządziły powodzie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej? Jakie środki publiczne zostały przekazane samorządowi w celu ich likwidacji (tab. 5.)*?

   6. Jakich zniszczeń urządzeń melioracyjnych dokonały powodzie w latach 1997-2010? Jakie środki przeznaczył rząd na ich likwidację (tab. 6.)*?

   7. W jakim stopniu pomoc rządowa pokryła poczynione przez powodzie straty?

   8. Czy wysokość pomocy rządowej dla poszkodowanych powodziami samorządów i osób fizycznych była proporcjonalna do poniesionych strat?

   9. Jakie inne kryteria (oprócz wysokości strat) decydowały o wysokości przyznawanej j.s.t. pomocy?

   10. Czy docierają do Pana Premiera sygnały o przypadkach skrajnie nieuczciwych i nieproporcjonalnych (w stosunku do poniesionych strat) podziałów środków rządowych?

   11. Czy i jakie działania podejmie Pan Premier w celu wyeliminowania takich praktyk?

   Z poważaniem

   Poseł Kazimierz Moskal

   Warszawa, dnia 21 lipca 2010 r.


*) Tabele - w aktach Sekretariatu Posiedzeń Sejmu