VI kadencja
Zapytanie nr 9626
do ministra sprawiedliwości
w sprawie likwidacji Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Zambrowie
Szanowny Panie Ministrze! Dotarły do mnie niepokojące informacje o tym, iż planowana jest likwidacja Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Zambrowie. Będzie to skutkować tym, iż mieszkańcy Zambrowa i 2 powiatów liczących 110 tys. mieszkańców wnoszący sprawy do sądu pracy zmuszeni będą podlegać pod jurysdykcję sądu w Łomży. Są to plany dalece niekorzystne dla mieszkańców tych gmin z racji dużej odległości, nawet około 100 km od Łomży. Należy zauważyć, że na tym terenie nie ma połączeń kolejowych, a często także autobusowych, dojazd do sądu w Łomży często będzie odbywał się z przesiadkami. Nastręczy to problemów związanych z kosztownymi dojazdami. Zwiększenie odległości do sądu ludziom zamieszkującym jeden z najbiedniejszych regionów kraju w dużym stopniu utrudni drogę do konstytucyjnego prawa dostępu do sądu. W takim wypadku część z nich prawdopodobnie zrezygnuje z walki o swoje prawa. Sprawa jest szczególnie bulwersująca, w sytuacji gdy sąd pracy jest miejscem, gdzie o swoje prawa muszą walczyć ludzie, którzy stracili pracę i źródło utrzymania. Likwidacja sądu utrudni tym osobom, a często uniemożliwi dostęp do postępowań, które są długotrwałe i wymagają wielokrotnych dojazdów. Po prostu wielu nie będzie na to stać.
Należy zaznaczyć, że w odniesieniu do spraw pracowniczych nie sposób stwierdzić, iż podstawowym kryterium dla istnienia Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Zambrowie może być wyłącznie czynnik ekonomiczny związany z finansowaniem przedmiotowego wydziału. Istotny jest fakt, że rosnąca świadomość prawna społeczeństwa, jak również powszechny dostęp do informacji, również w zakresie przysługujących obywatelom uprawnień, prowadzą do zwiększenia ich aktywności, w tym do szerszego dochodzenia roszczeń pracowniczych. Konieczność dochodzenia roszczeń z dala od miejsca zamieszkania stanowi czynnik godzący w pozytywne zjawisko wskazane powyżej, a co za tym idzie, będzie prowadzić do zahamowania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego świadomego swych praw oraz godzić w wizerunek państwa zapewniającego równy dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
Należy również zaznaczyć, że w odniesieniu do osób będących stronami w postępowaniach prowadzonych przez wydział pracy najczęściej chodzi o ludzi zwalnianych z pracy lub walczących o zaległe pensje. Do takich zakładów należy m.in. likwidowane PPB Zamtex SA w Zambrowie, w którym kilkuset pracowników nie otrzymało wynagrodzenia za pracę przez okres kilku miesięcy. W przypadku likwidacji sądu pracy pozbawi się ich ochrony prawnej, gdyż nie mając środków na bieżące utrzymanie, trudno im będzie znaleźć środki na pokrycie kosztów przejazdu do oddalonej o około 30 km Łomży.
Mając powyższe na względzie, uważam, że sąd pracy powinien nadal pozostać w Sądzie Rejonowym w Zambrowie dla dobra całej społeczności, a także dla dobra wymiaru sprawiedliwości, ponieważ ułatwienie dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości powinno być postrzegane przede wszystkim w świetle jego bliskości.
Wobec powyższego pytam Pana Ministra: Czy możliwa jest zmiana decyzji i pozostawienie sądu pracy w Zambrowie dla powiatu zambrowskiego i wysokomazowieckiego?
Z poważaniem
Poseł Jacek Bogucki
Wysokie Mazowieckie, dnia 11 kwietnia 2011 r.