VI kadencja

Zapytanie w sprawie planów resortu obrony narodowej wobec 114. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Przemyślu

Zapytanie nr 6264

do ministra obrony narodowej

w sprawie planów resortu obrony narodowej wobec 114. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Przemyślu

   Szanowny Pani Ministrze! 114. Szpital Wojskowy z Przychodnią to obok Szpitala Wojewódzkiego bardzo duży ośrodek służby zdrowia w Przemyślu, w którym na co dzień przebywa i leczy się wielu pacjentów regionu podkarpackiego. Przemyska placówka medyczna jest także miejscem generującym miejsca pracy dla wysokospecjalistycznej kadry i personelu medycznego oraz obsługi i administracji. Dlatego też dalsze losy tej instytucji mają niezwykłe znaczenie tak dla pacjentów, jak i pracowników szpitala. Działania podjęte przez resort mogą też budzić zdziwienie, zważywszy, że Przemyśl nadal posiada dość znaczny garnizon wojskowy (batalion polsko-ukraiński czy też służby mundurowe, np. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej mający swą główną siedzibę w Przemyślu), oraz fakt, że sytuacja finansowa 114. Szpitala Wojskowego jest bardzo dobra, a resort obrony narodowej nie partycypuje w kosztach jego utrzymania. Ta ostatnia informacja jest o tyle ważna, iż funkcjonujący na terenie Przemyśla Szpital Wojewódzki prowadzony przez samorząd województwa podkarpackiego jest w katastrofalnej kondycji finansowej.

   Pan generał brygady dr n. med. Andrzej Wiśniewski, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, wystąpił do starosty przemyskiego, prezydenta miasta Przemyśla, wojewody podkarpackiego i marszałka województwa podkarpackiego z propozycjami dotyczącymi dalszych losów 114. szpitala.

   Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że pan Jan Pączek, starosta przemyski, odmówił przejęcia szpitala, gdyż powiat nie posiada aktualnie żadnej placówki zdrowotnej, dla której jest organem założycielskim. Natomiast pan Robert Choma, prezydent miasta Przemyśl, wstępnie rozważa możliwość przejęcia tego szpitala.

   Mając na uwadze dobro pacjentów i pracowników 114. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Przemyślu, uprzejmie pytam Pana Ministra:

   Jakie motywy i przyczyny leżą u podstaw planów resortu dotyczących 114. Szpitala Wojskowego w Przemyślu?

   Czy Ministerstwo Obrony Narodowej widzi możliwość połączenia 114. Szpitala Wojskowego ze szpitalem wojewódzkim?

   Na jakich warunkach 114. Szpital Wojskowy mógłby być przekazany w gestię samorządu województwa podkarpackiego lub miasta Przemyśla?

   Co się stanie, gdy wymienione wyżej samorządy nie przyjmą propozycji przejęcia 114. Szpitala Wojskowego z Przychodnią oraz nie będzie możliwości połączenia go z inną lecznicą?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Rząsa

   Przemyśl, dnia 20 stycznia 2010 r.