VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 19928
w sprawie podwyżki podatku VAT
Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem (znak: SPS-023-19928/11) z dnia 18 stycznia 2011 r., przy którym przekazano interpelację pani poseł Anny Sobeckiej w sprawie podwyżki stawek podatku VAT, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Chciałbym uprzejmie poinformować, że z danych Ministerstwa Finansów nie wynikają zmiany cen, na które wskazuje pani poseł w swojej interpelacji. Natomiast dokładne dane dotyczące ich poziomu za styczeń zostaną opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dopiero w połowie lutego br. Uważam zatem, że przedstawione w przedmiotowej interpelacji prognozy zostały sformułowane zbyt wcześnie i nie znajdują obecnie potwierdzenia w danych statystycznych - w związku z tym trudno, aby podlegały na obecnym etapie analizie.
Pragnę zaznaczyć, że zasadnicza większość cen w obrocie rynkowym kształtowana jest przez wiele różnych czynników i mechanizmów rynkowych. Należy zauważyć, że podatek VAT jest tylko jednym z elementów, który ma wpływ na ceny. Podwyższenie stawki podatku VAT o punkt procentowy przy rynkowym charakterze cen towarów i usług obciążonych powyższym podatkiem pozwala jednak zakładać, iż wpływ podwyższenia stawek VAT na ceny będzie nieznaczny, a w wielu przypadkach może nie wystąpić w ogóle (wyjaśniania w tym zakresie zostały pani poseł udzielone w odpowiedzi na interpelację z dnia 30 listopada 2010 r., znak: SPS-023-19441/10). W związku z powyższym nie przewiduje się również zmniejszenia wielkości ostatecznego globalnego spożycia i tym samym wpływów budżetowych z podatku od towarów i usług. Jednocześnie chciałbym wyraźnie podkreślić, iż na wielkość dochodów budżetowych z podatku od towarów i usług oprócz zmian systemowych ma wpływ ogólna kondycja gospodarki oraz zachodzące w niej procesy makroekonomiczne, w tym również te występujące w gospodarce światowej.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Maciej Grabowski
Warszawa, dnia 2 lutego 2011 r.