VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie przyszłości wojska w Gołdapi

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 10709

w sprawie przyszłości wojska w Gołdapi

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Jana Kamińskiego w sprawie przyszłości wojska w Gołdapi (SPS-023-10709/09), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Zgodnie z zasadniczym dokumentem dla prowadzenia analiz i prac planistycznych w resorcie obrony narodowej, jakim jest Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, zatwierdzona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 13 listopada 2007 r., Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej dostosowywane są do zmian zachodzących w środowisku bezpieczeństwa. W tym celu opracowywane są programy rozwoju Sił Zbrojnych. Aktualnie realizowany ˝Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2007-2012˝ (wraz z aneksami) charakteryzują przedsięwzięcia zmierzające do skupiania jednostek wojskowych w możliwie najmniejszej liczbie kompleksów wojskowych, z dala od dużych miast i jak najbliżej ośrodków poligonowych.

   W niedalekiej przyszłości rozformowaniu bądź przeformowaniu ulegnie część jednostek Wojsk Lądowych. Będą również formowane nowe jednostki. Wśród jednostek wojskowych, których dotyczą zmiany organizacyjno-dyslokacyjne, jest 13. Elbląski Pułk Przeciwlotniczy. Wyniki dotychczas dokonanych analiz wskazują na zasadność zintegrowania tej jednostki z 15. Pułkiem Przeciwlotniczym w Gołdapi. Zmiany te wiązać się będą z jednoczesnym rozformowaniem elbląskiego pułku przeciwlotniczego, a planowana integracja ma na celu m.in. poprawę możliwości bojowych 15. Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi - przez efektywne zagospodarowanie części personelu i sprzętu wojskowego 13. pułku.

   Celem przedyslokowania 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego do Gołdapi jest zapewnienie tej jednostce możliwie najlepszych warunków szkolenia. Dzięki takiemu działaniu możliwe będzie szkolenie z rozpoznania i identyfikacji celów powietrznych z wykorzystaniem obcych środków powietrznych, na co wskazuje dotychczasowa praktyka związana z funkcjonowaniem 15. pułku przeciwlotniczego.

   Ponadto pragnę nadmienić, iż garnizon Gołdap posiada dobrze rozbudowaną ekwiwalentną przykoszarową bazę szkoleniową, tj. czternaście obiektów szkoleniowych o różnym stopniu przystosowania do prowadzenia zajęć, w tym: plac ćwiczeń oraz typowe ośrodki szkolenia pododdziałów. Nie bez znaczenia jest również bliskość jednostki w Gołdapi od Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Bemowo Piskie. Co prawda strzelania z zasadniczych środków ogniowych jednostek przeciwlotniczych odbywają się w Wicku Morskim, jednakże należy zauważyć, że strzelanie jest finalnym przedsięwzięciem procesu szkolenia i odbywa się na jego zakończenie. Natomiast cały żmudny proces ćwiczeń i przygotowań realizowany jest z wykorzystaniem obiektów przykoszarowych oraz szkoleń poligonowych w ośrodkach szkolenia poligonowego Wojsk Lądowych, tj. poza ośrodkiem szkolenia w Wicku Morskim.

   Biorąc natomiast pod uwagę ekonomiczne kryterium przeniesienia 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego z Elbląga do Gołdapi, pragnę podkreślić, iż wszystkie zmiany skutkujące przebudową struktur Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poddawane są wszechstronnym analizom ze szczególnym uwzględnieniem zasady ˝koszt - efekt˝ w kontekście potrzeb obronnych, efektywnego wydatkowania środków finansowych z budżetu państwa, a także potencjalnych skutków dla społeczności lokalnych. Uważa się, że planowane zmiany reorganizacyjne w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - w perspektywie czasu - przyniosą korzyści dla budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Oczywiście istnieje konieczność poniesienia pewnych kosztów finansowych związanych z realizacją tych przedsięwzięć. Szacuje się jednak, że ˝inwestycje˝ te szybko przyniosą oszczędności, które będzie można spożytkować na modernizację techniczną polskiej armii. Należy również pamiętać, iż koszty funkcjonowania jednostki w małym garnizonie są znacząco mniejsze niż w dużym mieście. Ponadto wspomniane znaczne zmniejszenie dystansu do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Bemowo Piskie powinno zapewnić nie tylko lepsze możliwości szkolenia, ale również zmniejszenie kosztów transportu żołnierzy i sprzętu do ośrodka.

   Pragnę również wskazać, że planowana integracja 13. i 15. pułku przeciwlotniczego w jednym garnizonie - w Gołdapi - wiązać się będzie ze zwiększeniem stanu etatowego 15. pułku przeciwlotniczego o sto dwadzieścia stanowisk, co spowoduje konieczność pozyskania ekwiwalentnej liczby nowych lokali mieszkalnych. Aktualnie na przydział kwater w garnizonie Gołdap oczekuje pięćdziesięciu sześciu żołnierzy. W wyniku planowanej integracji obu jednostek wojskowych koszty związane z realizacją potrzeb mieszkaniowych w Gołdapi będą równe kwocie wydatków na pozyskanie około stu siedemdziesięciu sześciu kwater.

   Znacznie trudniejsza sytuacja mieszkaniowa jest w Elblągu. W tym garnizonie, pomimo starań Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i dotychczas prowadzonych inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego, aktualne potrzeby to ok. trzystu dwunastu lokali mieszkalnych. Sytuacja ta nie ulegnie istotnej poprawie nawet mimo planowanego na 2010 r. oddania przez Wojskową Agencję Mieszkaniową w Elblągu pięćdziesięciu nowych kwater. W przypadku ewentualnej dyslokacji ˝zintegrowanego˝ pułku przeciwlotniczego nie w Gołdapi, lecz w Elblągu koszty związane z realizacją potrzeb mieszkaniowych wzrosłyby do kwoty wydatków potrzebnych na pozyskanie ok. czterystu trzydziestu dwóch lokali mieszkalnych.

   Za dyslokacją jednostki w garnizonie Gołdap przemawia również fakt, iż rynek mieszkaniowy w Gołdapi umożliwia stosunkowo tani wynajem mieszkań (ok. 500 zł za 50 m kw.) - w odróżnieniu od kosztów, jakie muszą ponosić żołnierze zawodowi nieposiadający mieszkań w Elblągu.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za satysfakcjonujące.

   Łączę wyrazy szacunku i poważania

   Minister

   Bogdan Klich

   Warszawa, dnia 24 sierpnia 2009 r.