VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 6638
w sprawie refundacji kosztów terapii leczenia jąkania
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją pani poseł Izabelli Sierakowskiej, przekazaną przy piśmie pana Krzysztofa Putry, wicemarszałka Sejmu, z dnia 2 grudnia 2008 r., znak: SPS-023-6638/08, w sprawie refundacji kosztów terapii jąkania uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Warunki udzielania i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zostały uregulowane w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. z 2008 r. Dz. U. Nr 164, poz. 1027, ze zm.), aktach wykonawczych do ww. ustawy oraz zarządzeniach prezesa NFZ w sprawie zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych rodzajach tych świadczeń.
Odnosząc się do tematu interpelacji pani poseł, uprzejmie informuję, że Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) obejmuje w ramach Innych zaburzeń zachowania i emocji rozpoczynających się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym (F98), zaburzenie: Jąkanie (zacinanie się) - F98.5.
Jąkanie może stanowić jeden z objawów zaburzeń rozwoju psychicznego (psychologicznego) lub też zostać uznane za zaburzenie zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i wieku młodzieńczym. Osoby z powyższym rozpoznaniem mogą zostać objęte opieką poradni logopedycznej lub poradni psychologicznej czy też zdrowia psychicznego, gdzie mogą skorzystać między innymi z porady psychologicznej, sesji terapii indywidualnej.
W związku z powyższym należy podkreślić, że terapia jąkania oraz innych zaburzeń mowy objęta jest finansowaniem ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2008 r. wzrosła, w porównaniu z rokiem 2007, liczba świadczeniodawców, udzielających świadczeń w zakresie logopedii (z 611 do 694), jak również zwiększeniu uległy środki finansowe zaplanowane na realizację świadczeń w omawianym zakresie (o blisko 25%).
Świadczenia związane z terapią jąkania udzielane są głównie w ramach poradni logopedycznej, do której wymagane jest skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Jednocześnie informuję, że w 2007 r. w ramach poradni logopedycznej udzielono świadczeń dla 4841 osób z rozpoznaniem jąkania, natomiast do października 2008 r. ze świadczeń w poradni logopedycznej skorzystało 3731 osób z omawianym problemem.
Odnosząc się natomiast do kwestii metod terapii stosowanych przez logopedów, uprzejmie informuję, że szczegółowe działania logopedy dotyczące prowadzenia diagnozy logopedycznej i tworzenia planu terapeutycznego obejmującego stosowanie określonych metod terapii jąkania są wynikiem procesu kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego logopedy.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Jakub Szulc
Warszawa, dnia 14 stycznia 2009 r.