VI kadencja
Odpowiedź ministra środowiska
na zapytanie nr 2711
w sprawie statusu wędkarzy na terenie portu płockiego
Odpowiadając na przekazane przy piśmie: SPS-024-2711/08 z dnia 28 października 2008 r. zapytanie pani poseł Jolanty Szymanek-Deresz w sprawie statusu wędkarzy na terenie portu w Płocku, przedstawiam następujące informacje.
Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne publiczne śródlądowe wody powierzchniowe płynące dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej oddaje do rybackiego korzystania w drodze oddania w użytkowanie obwodu rybackiego. Z uwagi na powyższe w skład obwodów rybackich powinny wchodzić wszystkie śródlądowe wody powierzchniowe płynące wymienione w art. 5 ustawy Prawo wodne. Dla właściwego rozumienia sprawy istotne jest podkreślenie faktu, że port w Płocku należy traktować jako urządzenie wodne zlokalizowane poza korytem cieku. Z uwagi na specyficzny charakter tego urządzenia i cel, dla którego zostało wykonane (umożliwienie cumowania jednostek pływających), woda zgromadzona w tym urządzeniu nie spełnia kryteriów śródlądowych wód powierzchniowych płynących oraz wód stojących, w rozumieniu art. 5 ustawy Prawo wodne. Dlatego też wody tego portu nie wchodzą w skład obwodu rybackiego.
Z brzmienia obowiązujących aktów prawnych w zakresie rybactwa śródlądowego wynika, że połów ryb, o którym mówi art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, w tym w szczególności amatorski połów ryb, może odbywać się wyłącznie na śródlądowych wodach powierzchniowych. Tym samym rybackie korzystanie z wód zgromadzonych w urządzeniu wodnym jak port w Płocku, obejmujące również wędkarstwo amatorskie, nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawnych. W związku z powyżej przedstawionym stanem prawnym obszar wód w porcie w Płocku nie powinien i nie wchodzi w skład obwodu rybackiego. Wyłączenie wód portu w Płocku z obwodu rybackiego skutkuje brakiem możliwości dokonywania połowów w przedmiotowym urządzeniu wodnym.
Odpowiadając na pytania dotyczące podstaw prawnych postawienia tabliczki o zakazie uprawiania amatorskiego połowu ryb w porcie, uprzejmie wyjaśniam, że Okręg Płocko-Włocławski PZW wystąpił do dyrektora RZGW w Warszawie z pytaniem, czy możliwe jest postawienie tablic informujących o wyłączeniu wód portu z obwodu rybackiego, a tym samym o braku możliwości prowadzenia m.in. amatorskiego połowu ryb. Stosowna zgoda, wyłącznie na postawienie tablic informacyjnych, została wydana w dniu 27 sierpnia 2008 r., z zastrzeżeniem uzgodnienia jej treści z Nadzorem Wodnym w Płocku. Jak zostało ustalone, okręg PZW nie wystąpił o uzgodnienie treści tablicy, a zamieszczona przez niego treść tablicy nie wynikała ze złej woli, lecz z braku znajomości zasad wydawania zakazów przez organ administracji publicznej.
Informacje, które zostały mi przekazane, pozwalają wnioskować, że niewłaściwie sformułowana tablica zakazująca połowu ryb przez dyrektora RZGW w Warszawie została usunięta. Niemniej jednak podtrzymuję stanowisko o konieczności postawienia tablicy informującej o tym, że dokonywanie amatorskiego połowu ryb w wodach portu nie znajduje podstaw w obowiązujących aktach prawnych.
Minister
Maciej Nowicki
Warszawa, dnia 24 listopada 2008 r.