VI kadencja
Zapytanie nr 5558
do ministra kultury i dziedzictwa narodowego
w sprawie wniosku o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach programu ˝Dziedzictwo kulturowe˝, priorytet 1: Ochrona zabytków, na zadanie pn. ˝Prace konserwatorskie na Sali Rajców, głównej klatce schodowej oraz głównych korytarzach ratusza miejskiego w Kłodzku˝
Szanowny Panie Ministrze! Gmina miejska Kłodzko, woj. dolnośląskie, złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie zadania pn. ˝Prace konserwatorskie na Sali Rajców, głównej klatce schodowej oraz głównych korytarzach ratusza miejskiego w Kłodzku˝.
Celem realizacji projektu jest konserwacja i renowacja Sali Rajców, głównej klatki schodowej oraz głównych korytarzy ratusza miejskiego w Kłodzku. Kłodzki ratusz został wzniesiony w latach 1887-1890, neorenesansowy, posadowiony na miejscu renesansowego, który spłonął i został rozebrany. We wnętrzu zachowany został neorenesansowy wystrój Sali Rajców, reprezentacyjnej klatki schodowej prowadzącej do Sali Rajców i przylegających do nich ciągów komunikacyjnych. W latach 70. XX w. ściany Sali Rajców zostały ozdobione dekoracją malarską dwojga znanych kłodzkich artystów plastyków - Marii Słoniewskiej-Janoty oraz Zygmunta Janoty.
Sala Rajców: Stan zachowania jest średni, najciekawszy i najcenniejszy element wystroju - drewniany strop, został pomalowany nieestetycznie przezroczystym lakierem o silnym połysku. Wykonana w roku 2004 ekspertyza budowlana wykazała ślady żerowania kołatków w deskach ślepej podłogi znajdującej się nad stropem. Jest bardzo prawdopodobne, że drewno mogło zostać zaatakowane. W znacznie gorszym stanie są drewniane boazerie i stolarka drzwi. Stolarka okienna zachowała większość okuć i oryginalnych zamków. Szklenie witrażowe ma ok. 20% ubytków, ołowiane oprawy uległy miejscowym wypaczeniom. Tynki są w złym stanie zachowania, zwłaszcza na ścianie wschodniej. Liczne spękania i miejscowe rozspojenia warstw. Konserwacja ma na celu przywrócenie pełni walorów technicznych i użytkowych obiektu oraz walorów estetycznych.
Główna klatka schodowa i historyczne ciągi komunikacyjne:
Westybul na parterze. Tynki i sztukaterie pokrywają powłoki z farb emulsyjnych, które zacierają rysunek reliefu i profil. Tynki należy zabezpieczyć - spękania, wzmocnić strukturę i uzupełnić ubytki. Cokoły wymagają oczyszczenia. Stolarka drzwi i okien pokryta jest grubą warstwą farb olejnych, okucia wymagają zabezpieczeń przed korozją. Stopnie schodów marmurowych są w stanie dobrym, wymagają oczyszczenia i uzupełnienia ubytków, schody lastrykowe ze względu na duże ubytki należy wymienić na nowe, stopnie piaskowcowe należy oczyścić.
Główna klatka schodowa: Bardzo zły stan tynków i dekoracji ścian drugiego piętra. W sąsiadujących z klatką studniach brak większości tynków na elewacjach. Źle rozwiązany jest system odprowadzania wody opadowej, co spowodowało znaczne skorodowanie muru. We wnętrzu nastąpiło rozspojenie warstw tynków, zasolenie i miejscami całkowity rozkład spoiwa zaprawy. Należy oczyścić ściany, usunąć zasolone i zmurszałe tynki, założyć nowe powłoki malarskie. Witraże są w złym stanie, wymagają oczyszczenia, naprawy siatki ołowiowej, uzupełnienia ubytków szklanych.
Korytarze przy klatce schodowej i przy przeciwległych do klatki schodowej ścianach studni. Na drugim piętrze ściany mają zasolone i zmurszałe tynki, należy usunąć skorodowane partie tynków, uzupełnić ubytki, nałożyć siatki zapobiegające spękaniom. Posadzki z wtórnymi uzupełnieniami, zasolenie i miejscami całkowity rozkład spoiwa zaprawy. Należy oczyścić ściany, usunąć zasolone i zmurszałe tynki, założyć nowe powłoki malarskie. Witraże są w złym stanie, wymagają oczyszczenia, naprawy siatki ołowiowej, uzupełnienia ubytków szklanych.
Posadzki z wtórnymi uzupełnieniami sięgającymi do 2% powierzchni. Okna witrażowe w złym stanie, ubytki szklenia wtórnie wypełnione przypadkowym szkłem. Ściany i stropy należy oczyścić i usunąć skorodowane partie tynków. Stolarkę okien i drzwi należy oczyścić i uzupełnić ubytki. Posadzka wymaga konserwacji jak w westybulu i na klatce schodowej.
Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania to 1 356 107 PLN, kwota wnioskowana to 600 000 PLN.
Szanowny Panie Ministrze, czy wniosek złożony przez gminę miejską w Kłodzku ma szansę na dofinansowanie rzeczonego zadania, jeśli spełni wymogi formalne?
Z wyrazami należnego szacunku
Poseł Monika Wielichowska
Nowa Ruda, dnia 30 listopada 2009 r.