VI kadencja
Interpelacja nr 501
do ministra finansów
w sprawie podwyżki wynagrodzeń dla pracowników aparatu skarbowego i celnego
Szanowny Panie Ministrze! Pracownicy i funkcjonariusze Służby Celnej i administracji podatkowej mieli zapowiedziane podwyżki wynagrodzeń od 1 stycznia 2008 roku o ponad 9%! Chciałoby się powiedzieć: wreszcie! I dlaczego tak mało! Wszak ci pracownicy byli dotąd (od 15 lat!) dość sprawnie i skutecznie omijani w zakresie podnoszenia wynagrodzeń w planach budżetowych kraju!
Tymczasem z oficjalnych źródeł dochodzą informacje, że nawet te skromne podwyżki nie zaistnieją! Byłaby to sytuacja skandaliczna! I nie chodzi tutaj tylko o krzywdę w rozumieniu sprawiedliwości w wynagradzaniu poszczególnych grup pracowniczych (inne grupy w tym okresie otrzymały mniejsze bądź większe podwyżki), ale o aspekt motywowania do sprawnego i skutecznego działania aparatu państwowego, od którego w poważnym zakresie zależą dochody do budżetu państwa, a także mający swój udział w sprawnym i efektywnym wykorzystywaniu środków unijnych.
Należy też podkreślić szczególną odpowiedzialność i odporność tej grupy pracowników narażonych w swoich miejscach pracy niejednokrotnie nie tylko na działania zagrażających ich zdrowiu, a nawet życiu (służba celna), ale także narażonych na wszelkie przejawy zachowań prowokacyjnych czy też zachowań niezgodnych z ogólnie przyjętymi zasadami przestrzegania prawa.
Ponadto w odniesieniu do pracowników Służby Celnej, którzy reprezentują nasz kraj i są też na pierwszej linii w kontakcie z obywatelami bądź instytucjami zagranicznymi, powinna obowiązywać zasada zdrowej motywacji i satysfakcji zawodowej oraz stosownego i godnego wynagrodzenia! Wszak jest to instytucja dla państwa i obywateli, a jednocześnie atrakcyjny pracodawca. Nie bez kozery w Szczecinie święto Służby Celnej, przypadające w święto patrona wszystkich celników św. Mateusza, obchodzono pod hasłem ˝Służba celna to bezgraniczne bezpieczeństwo˝!
Z kolei dla pracowników całego aparatu skarbowego zauważenie przez rząd pilnej potrzeby ich finansowego wyróżnienia byłoby szczególnym i długo oczekiwanym uhonorowaniem i poniekąd zadośćuczynieniem z okazji jubileuszu 25-lecia powołania izb i urzędów skarbowych (1 stycznia 1983 roku)! Tymczasem w Izbie Skarbowej w Szczecinie, w przededniu świąt Bożego Narodzenia oraz 25-lecia powołania izb i urzędów skarbowych, wstrzymano wypłaty nagród z 3% funduszu nagród powiększonego o oszczędności funduszu płac. Tak więc nie tylko nie wyróżniono, ale jeszcze nawet naruszono przy tym przepisy prawa! Nie skonsultowano bowiem tej decyzji ze związkami zawodowymi, co było obowiązkiem dyrekcji (zgodnie z ustawą z dn. 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych)!
Na podstawie pism Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ ˝Solidarność˝ oraz rozmów z pracownikami aparatu skarbowego i celnego jednoznacznie wynika ich zdecydowana determinacja w egzekwowaniu swoich słusznych praw!
Wobec powyższego zapowiadane są przez dyskryminowanych płacowo ok. 61 tys. osób (ok. 45 tys. pracowników aparatu skarbowego i ok. 16 tys. osób Służby Celnej) różne dopuszczalne formy strajku dla tej grupy zawodowej w postaci: strajku włoskiego, manifestacji przed gmachem Ministerstwa Finansów, szczegółowych i ˝ukierunkowanych˝ informacji dla UE z oflagowaniem i oplakatowaniem wszystkich urzędów skarbowych i celnych! Spowoduje to dezorganizację pracy wielu urzędów, a w konsekwencji stratę Skarbu Państwa! W istocie będzie to i tak najniższy wymiar kary za nieodpowiednie działania rządu. O wiele groźniejsze będą tragiczne skutki ukazania Europie i światu niesprawnego polskiego aparatu skarbowego i celnego tuż po wejściu Polski do strefy Schengen! Równie istotnym i bolesnym skutkiem jest realna groźba odejścia z pracy doświadczonych pracowników!
Będą to niepowetowane straty, trudne do odrobienia w wymiarze tak personalnym, jak i wizerunkowym!
Panie Ministrze!
1. Kiedy i w jakiej wysokości rząd PO i PSL podwyższy wynagrodzenie dla pracowników aparatu skarbowego i służby celnej!?
2. Czy są przewidziane dodatkowe środki z budżetu państwa na podwyżki płac w aparacie skarbowym i celnym w przypadku wejścia w życie Krajowej Administracji Skarbowej (w związku z koniecznością osiągnięcia najniższego wynagrodzenia w KAS)?
3. Jak będą się miały aktualnie żądane podwyżki wynagrodzeń w aspekcie projektu likwidacji wynagrodzeń prowizyjnych?
4. Na jakiej podstawie zostały wstrzymane wypłaty nagród z 3% funduszu nagród powiększonego o oszczędności funduszu płac w podległych sobie urzędach skarbowych Izby Skarbowej w Szczecinie oraz czy wszczęto postępowanie wyjaśniające i kontrolne w stosunku do dyrekcji w aspekcie naruszenia przepisu art. 27 ustawy z dn. 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych?
Z poważaniem
Poseł Czesław Hoc
Kołobrzeg, dnia 6 stycznia 2008 r.