VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 11865
w sprawie podpisania umowy na zakup szczepionki przeciw świńskiej grypie, nad którą prowadzone są dopiero badania kliniczne, a specjaliści ostrzegają przed jej skutkami ubocznymi
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją pana posła Krzysztofa Jurgiela w sprawie podpisania umowy na zakup szczepionki przeciw świńskiej grypie, nad którą prowadzone są dopiero badania kliniczne, a specjaliści ostrzegają przed jej skutkami ubocznymi, nadesłaną przy piśmie Pana Marszałka z dnia 9 października 2009 r., znak SPS-023-11865/09, uprzejmie informuję, co następuje.
Do dnia 20 października br. Europejska Agencja ds. Leków (EMEA) rekomendowała do stosowania w krajach Unii Europejskiej trzy szczepionki przeciwko wirusowi grypy typu A/H1N1v (wirusowi pandemicznemu):
- focetria (firmy Novartis),
- pandemrix (firmy GlaxoSmithKline),
- celvapan (firmy Baxter).
Uwzględniając dane zgromadzone do tej pory od momentu wyizolowania wirusa grypy typu A/H1N1v, określono grupy osób, u których grypa pandemiczna przebiega najciężej. Wśród nich znalazły się kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby przewlekłe, a także dzieci do lat 2. Uwzględniając powyższe, a także biorąc pod uwagę ograniczone możliwości produkcyjne firm farmaceutycznych w zakresie szczepień przeciwko grypie pandemicznej, każdy z krajów określił grupy osób, które otrzymają szczepionkę w pierwszej kolejności.
W odpowiedzi na pytanie pierwsze i drugie pana posła uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Zdrowia nie zawarło umowy z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionki przeciwko grypie typu A/H1N1v. Przytoczone przez pana posła doniesienia medialne dotyczyły prowadzonych przez resort zdrowia rozmów i negocjacji oraz planów dotyczących ewentualnego zakupu szczepionki. Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia przekazaną również do mediów przez rzecznika prasowego w dniu 7 września 2009 r. podpisany został list intencyjny w tej sprawie do koncernów farmaceutycznych z listy Światowej Organizacji Zdrowia (informacja dostępna na stronie www.mz.gov.pl). Podpisanie listu intencyjnego zapewniło państwu polskiemu możliwość zakupu szczepionek, w razie gdyby została podjęta taka decyzja.
W odpowiedzi na pytanie trzecie uprzejmie informuję, iż dniu w 8 września br. Krajowy Komitet ds. Pandemii Grypy wypracował rekomendacje dla ministra zdrowia dotyczące szczepień przeciwko grypie typu A/H1N1v. W rekomendacjach tych uwzględniono następujące grupy osób, które powinny zostać zaszczepione szczepionką przeciwko grypie typu A/H1N1v:
- pracownicy ochrony zdrowia,
- kobiety w ciąży z grup o podwyższonym ryzyku, ze wskazania lekarza,
- dzieci w wieku powyżej 6. miesiąca życia z chorobami przewlekłymi,
- przedstawiciele kluczowych służb w państwie (w tym m.in. policja, wojsko, transport).
Rekomendacje opracowane zostały na podstawie dostępnych rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europejskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) i Komisji Europejskiej (EC), w których uwzględniono przede wszystkim charakterystykę obecnej pandemii i możliwe scenariusze rozwoju sytuacji epidemiologicznej.
Uprzejmie informuję, że bardziej szczegółowe ustalenia dotyczące realizacji ewentualnych szczepień zostaną sformułowane po rozważeniu zarówno korzyści, jak i ewentualnych niepożądanych działań preparatu oraz po podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie szczepionek i końcowym wynegocjowaniu szczegółów umowy.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Jakub Szulc
Warszawa, dnia 2 listopada 2009 r.