VI kadencja

Interpelacja w sprawie kar dla osób znęcających się nad zwierzętami

Interpelacja nr 22411

do ministra sprawiedliwości

w sprawie kar dla osób znęcających się nad zwierzętami

   Szanowny Panie Ministrze! Opinia publiczna bombarduje społeczeństwo coraz to nowszymi i bardziej drastycznymi doniesieniami o różnych formach znęcania się nad zwierzętami. Mowa tu o właścicielach zwierząt, jak również o pseudoschroniskach. Często, stanowczo zbyt często zdarza się, że zwierzęta są bestialsko traktowane, katowane przez właścicieli, zabijane w schroniskach przez ludzi, dla których prowadzenie takiej działalności gospodarczej nie ma nic wspólnego z empatią dla zwierząt, a jedynie chęcią jak największego zysku przy jak najmniejszych poniesionych kosztach związanych z prowadzeniem przytuliska. Oszczędza się na karmie, szczepionkach, bardzo ograniczonej powierzchni bytowania zwierząt, gdzie wzajemnie się zagryzają i po prostu cierpią.

   Przy takich doniesieniach chlubne stwierdzenia z ustawy o ochronie zwierząt, gdzie czytamy, że: ˝Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę˝ budzą bunt i skłaniają coraz to większą rzeszę osób do włączania się w pomoc dla tych istot, które w żaden sposób same o pomoc się nie upomną.

   Znęcanie się nad zwierzętami musi podlegać surowej oraz przede wszystkim nieuchronnej karze. Prowadzone obecnie prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt niosą duże nadzieje na poprawę sytuacji. Cieszy również fakt, że w pracach legislacyjnych uczestniczą organizacje prozwierzęce, które najlepiej znają realia towarzyszące aktom znęcania się nad zwierzętami i wiedzą, jakie zmiany ustawowe należy wprowadzić, aby ograniczyć takie sytuacje do minimum.

   Szanowny Panie Ministrze, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Jak wygląda współpraca między Policją, prokuraturą a Strażą dla Zwierząt i innymi organizacjami prozwierzęcymi w sprawach dotyczących znęcania się nad zwierzętami?

   2. Czy nowelizacja ustawy przewiduje dodatkowe szkolenia dotyczące tej materii dla sędziów, prokuratorów i policjantów?

   3. Czy w nowelizacji ustawy planowane jest podwyższenie kar finansowych i pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami? Jeśli tak, jakie to będą zmiany?

   4. Czy planowane są akcje uświadamiające, że krzywdzenie zwierząt czy ich zaniedbywanie jest przestępstwem i jak powinno się na takie sytuacje reagować?

   Z poważaniem

   Posłanki Agnieszka Hanajczyk

   i Ewa Drozd

   Warszawa, dnia 13 kwietnia 2011 r.