VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie postępowań prowadzonych przez organy prokuratury, Policję i Inspekcję Ochrony Środowiska w sprawie hałdy odpadów po zlikwidowanym przedsiębiorstwie państwowym Huta Siechnice i aktualnej sytuacji związanej z hałdą

Odpowiedź prokuratora krajowego, zastępcy prokuratora generalnego

na interpelację nr 13095

w sprawie postępowań prowadzonych przez organy prokuratury, Policję i Inspekcję Ochrony Środowiska w sprawie hałdy odpadów po zlikwidowanym przedsiębiorstwie państwowym Huta Siechnice i aktualnej sytuacji związanej z hałdą

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP Dawida Jackiewicza z dnia 9 listopada 2009 r., przekazaną przy piśmie Marszałka Sejmu z dnia 30 listopada 2009 r., nr SPS-023-13095/09, w sprawie postępowań prowadzonych przez organy prokuratury, Policję i Inspekcję Ochrony Środowiska w sprawie hałdy odpadów po zlikwidowanym przedsiębiorstwie państwowym Huta Siechnice uprzejmie informuję, iż śledztwo w przedmiotowej sprawie, z zawiadomienia starosty powiatu wrocławskiego, prowadzi za nr DS. 549/09 Prokuratura Rejonowa w Oławie.

   W toku niniejszego postępowania zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 183 § 1 K.k. przedstawiono członkom zarządu firm Gurex SA i LRC sp. z o.o. - A. R., K. W., A. R. i B. A. Wskazanym podejrzanym przedstawiono zarzuty o to, że w okresie od 6 września 2001 r. do marca 2009 r. w Siechnicach, będąc członkami zarządu firmy Gurex (A. R. i K. W.) i LRC (A. R. i B. A.), składowali odpady przemysłowe o obrębie hałdy odpadów pohutniczych w sposób zagrażający zdrowiu i życiu wielu osób.

   Termin zakończenia przedmiotowego postępowania uzależniony jest od uzyskania pełnej opinii biegłych z zakresu geologii i ochrony środowiska w zakresie składu chemicznego hałdy i jej oddziaływania na glebę oraz wody podziemne. Obecnie są prowadzone ustalenia merytoryczne z biegłymi z kilku jednostek badawczych.

   Prokuratury okręgu wrocławskiego nie prowadziły natomiast innych postępowań związanych z ochroną, nielegalną eksploatacją hałdy czy też jej negatywnym oddziaływaniem na środowisko.

   Z przekazanych prokuraturze materiałów wynika ponadto, iż Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu podejmował od 1998 r. stosowne działania w związku z uzyskaniem informacji o nielegalnym wydobyciu z hałdy Huty Siechnice odpadów hutniczych zawierających żelazochrom, przy jednoczesnym niszczeniu warstwy rekultywacyjnej. Wskazane czynności nie miały charakteru kontrolnego i nie były prowadzone na zasadzie art. 9 ust.1 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, a polegały głównie na okresowych oględzinach i wizjach terenu. O wynikach poczynionych w tym zakresie ustaleń, w tym zwłaszcza o stopniu dewastacji hałdy oraz procederze nielegalnego wydobycia odpadów zawierających żelazochrom informowano właściwe organy ochrony środowiska oraz właściciela terenu.

   W związku z poczynionymi ustaleniami oraz treścią złożonej interpelacji Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu poleciła właściwej miejscowo Prokuraturze Rejonowej dla Wrocławia-Psie Pole przeprowadzenie stosownego postępowania w kierunku przestępstwa z art. 231§ 1 K.k. w celu jednoznacznego określenia, czy sposób reakcji odpowiedzialnych pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu na uzyskiwane w tym zakresie sygnalizacje był zgodny z obowiązującym porządkiem prawnym.

   Z poważaniem

   Prokurator krajowy, zastępca prokuratora generalnego

   Edward Zalewski

   Warszawa, dnia 22 grudnia 2009 r.