VI kadencja
Interpelacja nr 8775
do ministra skarbu państwa
w sprawie trudnej sytuacji ekonomicznej Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego
Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego to przedsiębiorstwo państwowe, które nieprzerwanie od 1951 r. zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Od kilkudziesięciu lat przedsiębiorstwo to produkuje m.in. hełmy ochronne oraz hełmy specjalnego przeznaczenia z żywic poliestrowych wzmacnianych matą szklaną. Technologia ta, doskonalona przez lata, pozwoliła na wyspecjalizowanie się zakładu w produkcji bardzo dobrych jakościowo i funkcjonalnie hełmów ochronnych, cenionych przez użytkowników w Polsce i poza granicami. Hełmy ochronne spełniają wymogi norm europejskich oraz posiadają certyfikaty uprawniające do stosowania znaku bezpieczeństwa.
W 2007 r. wojewoda wielkopolski podjął decyzję o prywatyzacji zakładu i w efekcie tych prac wyłoniono ofertę prywatyzacyjną, której autorem był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Warszawie. Związek ochotniczych straży pożarnych jako udziałowiec dawał dużą szansę na zlecenia dla kaliskiego przedsiębiorstwa. Obecnie urzędujący wojewoda wielkopolski w 2008 r. unieważnił decyzję swojego poprzednika, powołując tym samym dziewiątego z kolei zarządcę komisarycznego zakładu, co doprowadziło do wznowienia całego procesu prywatyzacji od początku.
Decyzje rządu Donalda Tuska o wprowadzeniu oszczędności bezpośrednio wpłynęły na brak zamówień dla Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego. Od grudnia 2008 r. Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego pod zarządem nowego komisarza zaprzestały produkcji, a pracownicy pozostają w domach w pełnej gotowości podjęcia pracy.
Taka sytuacja w dłuższym okresie może doprowadzić tylko do jednego - likwidacji przedsiębiorstwa i utraty kilkudziesięciu miejsc pracy. W obecnym okresie dekoniunktury i codziennie pojawiających się informacji o kolejnych zwolnieniach w Kaliszu pracownicy KZPT mogą mieć duże problemy ze znalezieniem alternatywnych miejsc pracy. To będzie powodem kolejnych problemów wielu kaliskich rodzin, wynikających chociażby z braku możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb.
Jeżeli obecna sytuacja utrzyma się dłużej i nie zostaną podjęte przez Ministerstwo Skarbu Państwa natychmiastowe kroki mające na celu uzdrowienie sytuacji w Kaliskich Zakładach Przemysłu Terenowego, może dojść do likwidacji jedynego krajowego producenta hełmów strażackich.
Ciągnąca się od wielu lat prywatyzacja Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego wzbudza wiele kontrowersji i podejrzeń wśród pracowników zakładu co do przebiegu całego procesu prywatyzacji. Pojawiają się sugestie, że prowadzone do tej pory wszelkie próby sprywatyzowania kaliskiego zakładu mają na celu doprowadzić ten zakład do upadłości, a w konsekwencji sprzedaży firmy i jej majątku za znacznie niższą cenę.
Zaniepokojony sytuacją Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego, apelując do Pana Ministra o podjęcie stosownych działań, zwracam się z pytaniami:
1. Jakie kroki zamierza podjąć w najbliższym czasie Ministerstwo Skarbu Państwa w celu uchronienia Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego przed upadłością?
2. Jakie są zamierzenia Skarbu Państwa co do dalszych losów kaliskiego zakładu?
Poseł Adam Rogacki
Kalisz, dnia 16 marca 2009 r.